Korytarze blade w akwariach, nasza rada

Posted on

Pepper coridoras – gatunek suma pochodzący z Ameryki Południowej, a dokładniej z Urugwaju, Paragwaju, Argentyny i południowej Brazylii. W swoim naturalnym środowisku lubi żyć w rzekach, dopływach i lagunach.

Uważa się, że został odkryty przez słynnego Karola Darwina podczas jego podróży w latach 30-tych XIX wieku. Naukowiec przywiózł pierwsze pięć okazów z powrotem do Anglii, ale zidentyfikował je jako Callichthys paleatus.

Ta mała rybka ma inny wygląd w zależności od tego czy jest to samiec czy samica. Konkretnie, samica jest większa, szersza, wyższa i bardziej zaokrąglona niż samiec. Samiec ma również spiczastą płetwę grzbietową. Oba gatunki mają jednak ciało z prostopadłymi ząbkami, trzy czarne plamy na bokach, czarną płetwę piersiową i czarne naczynie na płetwie ogonowej. W każdym razie, plamy i paski są czarne na szarym tle, stąd przydomek “blady”, choć istnieje również wersja albinotyczna!

Corydoras paleatus jest rybą strzępiącą się, która porusza się w grupach, ale bez hierarchii. Posiada pręty, które są dwoma krzewiastymi wyrostkami umieszczonymi po bokach pyska, służącymi do przeszukiwania terenu. It should be noted that this fish can grow up to 6 inches in length, so it should live in an aquarium of at least 100 gallons, with a good front length of at least 80 inches.

Corydory są wytrzymałe i mogą żyć od 6 do 10 lat w akwarium, a nawet ponad 12 lat, jeśli równowaga w akwarium jest idealna dla niego i jeśli warunki życia są dobre.

Charakterystyka i zgodność Corydoras paleatus
Corydoras paleatus jest zwierzęciem grupowym, które powinno żyć w grupach składających się z co najmniej sześciu ryb. Idealnie, adoptować dwanaście odtworzyć idealne warunki do życia w środowisku naturalnym. W naturze może tworzyć ławice liczące ponad sto sztuk!

Jest to ryba spokojna i pokojowo nastawiona do wielu innych gatunków, ale należy unikać kojarzenia jej z rybami nadmiernie ożywionymi lub agresywnymi.

Ryba korytarzowa jest rybą zdolną do wydawania dźwięków poprzez uniesienie płetwy piersiowej. Używa tego sposobu komunikacji do dialogu między jednostkami w dużych grupach, ale jest również używany przez mężczyzn do przyciągania kobiet podczas procesji.

Rozmnażanie Corydoras paleatus
Corydoras paleatus jest rybą jajożyworodną. Aby wspomóc rozmnażanie, warto obniżyć temperaturę wody o kilka stopni, przypomnieć rybom ich naturalne środowisko, ponieważ zapłodnienie następuje w okresach obfitych opadów, a także zapewnić im bardziej obfitą i żywą dietę.

To samiec wybiera swoją samicę i zapładnia ją po zagonieniu do laguny. Ta ostatnia składa jaja w ornamentach lub w liściach, które wcześniej oczyściła swoimi kolcami, wiedząc, że może złożyć kilka jaj w ciągu kilku tygodni. Po 4-6 dniach inkubacji na świat przychodzi narybek, który potrafi samodzielnie pływać i żerować.

Jak hodować Corydoras paleatus w akwarium?
Corydoras paleatus akwarium
Corydoras paleatus akwarium musi spełniać pewne parametry, ale jest to ryba, która łatwo się aklimatyzuje i jest bardzo tolerancyjna, co znacznie ułatwia hodowlę.

Wartość pH powinna wynosić od 5,5 do 7,2, a twardość wody od 1 do 15. Ryby te cenią sobie temperaturę wody pomiędzy 18 a 26°C, co otwiera przed nimi szeroki wachlarz możliwości. Należy jednak starać się utrzymywać temperaturę pomiędzy 20 a 24°C, ponieważ może on cierpieć zarówno z powodu zbyt niskich, jak i zbyt wysokich temperatur. Upewnij się, że utrzymujesz niski poziom azotanów, ponieważ Corydoras barbs są bardzo wrażliwe na czystą wodę; jeśli woda nie jest wystarczająco czysta, mogą się zarazić i doprowadzić do śmierci ryb.

Pamiętaj, aby wybrać zbiornik o długości przedniej części wynoszącej co najmniej 18 cali, abyś mógł swobodnie pływać.
Przy przechodzeniu przez teren należy wybierać podłoże nieagresywne, nie tnące. Podłoże powinno być miękkie i luźne, aby nie kaleczyć i nie przycinać cierni. Dlatego należy unikać zbyt niebezpiecznego żwiru kwarcowego i preferować bardziej klasyczny i miękki piasek.

Karmienie Corydoras paleatus
Corydoras paleatus jest rybą wszystkożerną, co oznacza, że zjada wszystko! Można podawać mu błyszczące lub małe pokruszone tabletki rybne, które zawierają różne składniki odżywcze. Dodaj do nich żywe lub mrożone pokarmy, takie jak larwy owadów, skorupiaki, larwy krwi lub widłonogi. Zaleca się krojenie ich na małe kawałki, ponieważ Coridory mają bardzo małe usta.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *