Jakie są główne choroby chomika?

Posted on

Chomiki są małymi gryzoniami, które należą do NAC, słynnych nowych zwierząt domowych. Przyjemne we współżyciu i łatwe w hodowli, są idealnymi towarzyszami zarówno dla młodych jak i starszych. Z drugiej strony, chomik jest wrażliwym zwierzęciem o delikatnym zdrowiu. Adoptując chomika, jego właściciel stara się zachować jego zdrowie i dobre samopoczucie poprzez zapewnienie mu opieki, na którą zasługuje. Przyjrzyjmy się głównym chorobom, które mogą dotknąć chomika.

Jakie są główne choroby chomika?

Choroby przewodu pokarmowego chomika
Gryzonie są zazwyczaj bardzo wrażliwe na problemy trawienne, a chomik nie jest tu wyjątkiem.

Zapytanie
Chomik jest łatwo podatny na zaparcia. Przy jego małym ciele, najmniejszy brak wody może to spowodować. Dlatego bardzo ważne jest, aby świeża woda była zawsze dostępna w dobrych ilościach.

Ponadto, długie włosy mają tendencję do wchłaniania większej ilości włosów, co powoduje zaparcia, a nawet niedrożność jelit wymagającą operacji.

Biegunka
Biegunka jest również powszechne w tych małych gryzoni, ponieważ może być spowodowane przez pasożyty w ich żywności. Tainia jest pasożytem wewnętrznym występującym w niektórych produktach spożywczych, takich jak wieprzowina. Po spożyciu wywołuje biegunkę, którą można leczyć jedynie preparatami przeciwpasożytniczymi.

Świeże warzywa mogą przenosić salmonellę, jeśli nie są odpowiednio oczyszczone. Choroba ta powoduje ciężką biegunkę i może być śmiertelna, jeśli nie jest w porę leczona.

Torbiele wątroby i dróg żółciowych
Po roku życia u chomika dochodzi do rozwoju torbieli wątroby i dróg żółciowych. Torbiele te powstają naturalnie i często są łagodne. Mogą one jednak występować w ciężkich postaciach, które w krótkim czasie mogą doprowadzić do śmierci gryzonia.

Choroby pasożytnicze chomika
Pasożyty zewnętrzne
Pasożyty zewnętrzne takie jak wszy, roztocza czy kleszcze są odpowiedzialne za różne choroby chomików. Świerzb jest chorobą pasożytniczą, która może zarażać ludzi i wymaga istotnych środków ostrożności w postępowaniu z chomikami oraz szybkiego leczenia. Chory chomik drapie się aż do krwi i wyrywa sobie włosy.

Grzybica wywołuje choroby skóry głowy i szyi, zanim rozprzestrzeni się na resztę ciała. Jest to grzybica spowodowana przez małego grzyba i jest leczona lekiem przeciwgrzybiczym.

Proliferacyjne zapalenie jelita krętego.
Ta powszechna patologia spowodowana jest rozwojem bakterii w złych warunkach higienicznych i żywieniowych gryzoni. Chory chomik cierpi na obfitą biegunkę i pozostaje apatyczny. Profilaktyczne leczenie jest dostępne dla chomików w wieku od 4 do 6 tygodni, bez którego zwierzę umrze z powodu sepsy (zakażenia krwi) w ciągu 48 godzin.

Problemy z jamą ustną chomika
Wszystkie gryzonie są wrażliwe w jamie ustnej. Najmniejszy problem lub brak równowagi może zakłócić funkcjonowanie zębów chomika i doprowadzić do jego niedożywienia. W tym przypadku często dochodzi do zakażeń, a zwierzę może szybko umrzeć z powodu braku odpowiedniej opieki. Jeśli zauważysz jakiekolwiek nieprawidłowości w jamie ustnej lub guzki w policzkach, szybko skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Choroby układu oddechowego: zapalenie płuc u chomika
Chomik jest bardzo wrażliwym zwierzęciem na zmiany temperatury i przepływu powietrza. W rzeczywistości bardzo łatwo może się przeziębić. Następnie zaczyna cieknąć mu z nosa, kicha, a jego oczy mogą być łzawiące. Skonsultuj się z lekarzem weterynarii, aby stworzyć właściwą opiekę, ponieważ bez leczenia, przeziębienia zamieniają się w zapalenie płuc u tych małych zwierząt. W rzeczywistości jest to druga główna przyczyna śmierci u gryzoni.

Guzy chomika.
Chomiki mają krótszą żywotność. Nie przekracza on dwóch lat dla krasnali wyścigowych i trzech lat dla chomików złocistych. Po dwóch latach u połowy gryzoni rozwijają się nowotwory. Tworzą się one wszędzie i powodują szybką śmierć bez możliwości leczenia. W rzeczywistości, chomik może rozwijać guzy skóry, przewodu pokarmowego, komórek krwi, wątroby, śledziony, nadnerczy, centralnego układu nerwowego, węzłów chłonnych lub dróg moczowych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *