Jak wybrać klatkę dla chomika: wskazówki, modele i koszty

Posted on

Przed przyjęciem chomika, konieczne jest, aby pomyśleć o jego siedlisku: wybór odpowiedniej klatki jest niezbędny i powinien być wykonany głównie w zależności od rodzaju chomika i budżetu. Istnieją jednak dodatkowe kryteria, które pomogą Ci określić, który rodzaj klatki jest najbardziej odpowiedni: aspekty praktyczne, materiał, rozmiar…

Oto kilka wskazówek, aby uniknąć przytłoczenia zamieszaniem wyborów na rynku i zaspokoić potrzeby swojego przyszłego małego gryzonia.

Jak wybrać klatkę dla chomika

Jakie są wymiary klatki dla chomika?
Minimalne zalecane wymiary klatki dla chomika to 30 cm szerokości, 30 cm wysokości i 50 cm długości. Jednak im większa klatka, tym szczęśliwszy będzie Twój gryzoń, ponieważ chomiki potrzebują przestrzeni do wykonywania swoich ważnych czynności, takich jak wspinanie się, bieganie i zabawa.

Idealnie, pręty powinny być rozmieszczone w odległości 0,5 do 1 cm od siebie. Wreszcie, należy pamiętać, że chomiki tej samej płci żyją bardzo źle razem, więc w twoim najlepszym interesie jest zapewnienie jednej klatki na jedno zwierzę, aby uniknąć konfliktów, ale także nieodpowiednich miotów, jeśli są one przeciwnej płci!

Podstawowe punkty przy wyborze właściwej klatki
Główne kryteria wyboru odpowiedniej klatki to rozmiar i wentylacja; w rzeczywistości, słabo wentylowana klatka może prowadzić do nieprzyjemnych zapachów i gromadzenia się amoniaku, substancji obecnej w moczu chomika i toksycznej, jeśli gromadzi się i jest trzymana w zamkniętej przestrzeni. Ryzyko rozwoju bakterii wzrasta również w słabo wentylowanej klatce.

Ze względów higienicznych, klatka powinna być również łatwa do otwarcia i demontażu w celu wyczyszczenia wszystkich części i wymiany ściółki. Ściółkę należy wymieniać maksymalnie raz na 7 dni, a pomiędzy czyszczeniami regularnie ją przewracać. Wreszcie, jeśli planujesz zająć się swoim małym gryzoniem, uważaj, aby wybrać klatkę, która otwiera się na bok, ponieważ chomiki czują się zagrożone, gdy są chwytane z góry. W ten sposób łatwiej będzie je złapać bez paniki.

Różne rodzaje klatek: którą wybrać?
Klatka z prętami
Klatka prętowa jest najbardziej klasyczną z klatek dla gryzoni i ma praktyczne zalety: optymalną wentylację, łatwy montaż i łatwe czyszczenie, ponieważ można ją łatwo zdemontować. Ma to jednak swoje wady, takie jak wysypywanie się nieczystości i ryzyko ucieczki, jeśli wybierzemy odmianę chomika karłowatego, w którym to przypadku pręty powinny być oddalone od siebie najlepiej o 0,5 cm. Podczas wietrzenia pomieszczenia należy również zadbać o ochronę klatki przed przeciągami. Zamykane klatki są również najbardziej ekonomiczne i pozwalają Twojemu chomikowi wstawać i bawić się. Również mocowanie akcesoriów (butelek, karmników, zabawek) jest łatwiejsze.

Klatka z pleksiglasu
Klatka z pleksiglasu zapobiega rozpryskiwaniu się zanieczyszczeń, chroni mieszkańców przed przeciągami i zapobiega ryzyku ucieczki. Korzyści te są niwelowane przez słabą cyrkulację powietrza w klatce, więc klatka będzie musiała być częściej czyszczona, aby uniknąć nieprzyjemnych zapachów. Dodatkowo ten typ klatki nie pozwala chomikowi na wspinanie się lub żucie prętów, co ogranicza hałas, ale powinno być zrekompensowane poprzez zakup dodatkowych akcesoriów do zaspokojenia tych podstawowych potrzeb. Wreszcie, plastik często źle się starzeje i po pewnym czasie staje się nieprzezroczysty. Jednak klatka z pleksiglasu pozostaje interesującą opcją, jeśli twoja higiena jest nieskazitelna.

Klatki mieszane
Dobrym kompromisem są klatki mieszane, które częściowo ograniczają wysuwanie się ściółki, a jednocześnie zapewniają dobrą wentylację i możliwość mocowania akcesoriów do prętów. W rzeczywistości modele te wykonane są zarówno z pręta jak i z plexi, chcąc połączyć zalety tych typów klatek. Są one jednak często drogie jak na swoją powierzchnię i muszą być udoskonalone o osprzęt i moduły, takie jak rury, aby połączyć je z drugą klatką.

Terraria
Terraria, powszechnie stosowane dla gadów, są atrakcyjne ze względu na swój estetyczny wygląd i pozwalają zobaczyć chomika poruszającego się wewnątrz. Są one jednak niestety drogie i mają te same praktyczne wady co klatka z pleksi, gdyż są trudne do czyszczenia i nie zapewniają dobrej wentylacji. Nie są one zbyt ekonomiczne i muszą być kompletowane z wieloma akcesoriami.

Ile kosztuje klatka dla chomika?
Najtańsze i najbardziej podstawowe modele mogą kosztować od 20 do 30 euro, ale często są one zbyt małe, aby chomik mógł się w pełni rozwinąć. Zalecany jest nieco droższy model o większej powierzchni, w przypadku braku miejsca dostępne są klatki z jednym lub kilkoma piętrami.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *