Jak karmić chomika?

Posted on

Chomik jest gryzoniem wszystkożernym, dlatego jego dieta jest bardzo zróżnicowana: nasiona, ziarna, owoce i warzywa, małe owady… Ponieważ dostępność pokarmu zmienia się w zależności od pory roku, ważne jest, aby zapewnić mu zróżnicowaną dietę przez cały rok, obejmującą mieszankę ziaren, świeżych składników oraz suplementów paszowych i mineralnych.
Jak karmić chomika?

Potrzeby żywieniowe chomika
Potrzeby energetyczne chomika domowego zależą oczywiście od jego trybu życia i stopnia aktywności fizycznej: im więcej dziennie spędza czasu, tym bogatsza powinna być jego dieta. Jednak chomik o średnim wydatku energetycznym potrzebuje 15% białka i 5% tłuszczu, a także różnych witamin i minerałów (wapń, fosfor, cynk, magnez, potas). Ilość, którą należy podać zależy również od rodzaju chomika i jego organizmu: chomik złocisty zjada od 12 do 15 g pokarmu dziennie, natomiast chomik rosyjski od 6 do 8 g.

Specjalistyczne mieszanki dla chomików
Dużą część diety chomika domowego stanowi suchy pokarm składający się z mieszanki nasion i ziaren dostosowanych do jego potrzeb żywieniowych. Zaleca się wybór takiej mieszanki zamiast granulatu, którego skład nie jest na tyle zróżnicowany, aby pokryć potrzeby wszystkożernych zwierząt.

Mieszanka powinna zawierać zboża, takie jak pszenica, a także różne nasiona i rośliny strączkowe, w tym nasiona oleiste (słonecznik), które dostarczają niezbędnego tłuszczu. Niektóre mieszanki zawierają również małe suszone owady, suszone zioła, kwiaty i owoce. Najlepiej, aby nie był wzbogacony o dodatkowe tłuszcze lub cukry i miał wystarczającą ilość minerałów i witamin. Niewiele jest mieszanek na tyle bogatych i zróżnicowanych, aby pokryć wszystkie potrzeby Twojego chomika, dlatego zaleca się wybór mieszanki podstawowej, która zdecydowanie powinna być wzbogacona o nasiona, owoce i kiełkujące warzywa.

Jaką karmę podawać chomikowi?
Pokarm jest kolejnym ważnym elementem diety chomika, ponieważ wspomaga tranzyt jelitowy, pozwalając mu jednocześnie na żucie. Jest to również pomocne dla chomika w tworzeniu gniazda. Najczęściej siano sprzedawane jest w postaci suchej i gotowej do dystrybucji w sposób konwencjonalny: jest to najbardziej praktyczna opcja pod względem wykorzystania i konserwacji. Ale można również rozważyć podawanie mu świeżych ziół i traw jako paszy, takich jak mniszek lekarski, pietruszka, kostrzewa… Niezależnie od formy, pasza powinna być podawana całkowicie czysta i w ilości jednej garści dziennie.

Świeże owoce i warzywa jako uzupełnienie
Świeże owoce i warzywa są niezbędne dla kompletnej diety Twojego chomika. Powinny być one podawane w bardzo małych ilościach, codziennie lub nawet co drugi dzień, aby uniknąć biegunki spowodowanej zawartością wody. W przypadku nadmiaru, resztki powinny być systematycznie usuwane z klatki, aby uniknąć skażenia spowodowanego gniciem.

Chomikowi można podawać owoce, takie jak winogrona, jabłka, gruszki, brzoskwinie i małe czerwone jagody. Porcja nie powinna przekraczać równowartości dwóch świeżych winogron. Dla warzyw: rzepa, marchew, cykoria, endywia, kalafior, brokuły. Upewnij się, że usunąłeś wszystkie pestki lub nasiona, które mogą być toksyczne dla chomika i nigdy nie podawaj mu cebuli lub ziemniaków.

suplementy dla chomików.
Zaleca się, aby chomik otrzymywał niewielką ilość białka zwierzęcego nie częściej niż raz w tygodniu. Można je uzupełnić gotowanym jajkiem pokrojonym na małe kawałki, kawałkiem białej szynki, łyżką świeżego sera lub niskotłuszczowego jogurtu i kilkoma mączniakami sprzedawanymi w sklepach zoologicznych. Dietę chomika można uzupełnić odpowiednimi przysmakami (bez ludzkiego jedzenia i słodyczy), najlepiej o stałej konsystencji gryzonia oraz nasionami, które się kiełkuje (dynia, słonecznik).

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *