Chomik chiński: kto to jest?

Posted on

Jeśli tak się nazywa, to dlatego, że pochodzi z pustyń północno-wschodnich Chin i Mongolii. Bardzo obecny w sklepach zoologicznych, sprzedaje się średnio od 4 do 10 euro. Uważa się, że został udomowiony na początku XX wieku, początkowo do użytku jako świnka morska w laboratoriach. Stopniowo zastępowano go innymi, bardziej potulnymi gatunkami i wystawiano na sprzedaż. Jego szybki sukces sprawił, że bardzo wcześnie stał się zwierzęciem domowym, powszechnie przyjętym przez ludzi.

Chomik chiński mierzy około 12 cm przy średniej wadze 35 do 40 g dla samic i 45 do 50 g dla samców. Dlatego nie jest to chomik karłowaty. Jego sylwetka jest dłuższa i smuklejsza niż u jego kuzynów, chomików rosyjskich i Campbella. Jest to trochę jak zwykła mała mysz, ale bardziej elegancka. Jego ciemne, wyraziste oczy uwodzą ludzi, którzy doceniają także jego otwarte, postawione uszy.

Jak wszystkie odmiany, chomik chiński ma małe policzki, które pozwalają mu na przechowywanie pokarmu.

Chomik ten ma stosunkowo krótką żywotność, od 18 miesięcy do trzech lat. Jednak zwierzę karmione zrównoważoną, wysokiej jakości dietą żyje dłużej.

Chomika chińskiego można oswoić bez większych trudności. Gdy jest dobrze udomowiony, nie zawaha się rzucić na ramiona lub ciało swoich właścicieli szukających czułości i pieszczot. Bardzo inteligentne, są skore do zabawy i uwielbiają kontakt.

Rozmnażanie chomika chińskiego
Chomik chiński może rozmnażać się od drugiego miesiąca życia. Samica pozostaje w ciąży przez 20 dni i w większości przypadków rodzi 4 lub 5 dzieci. Następnie należy poczekać 20-25 dni na odsadzenie miotu.

Aby odróżnić samca od samicy, wystarczy delikatnie chwycić zwierzę w klatce piersiowej. Trzymaj go mocno w dłoni, nie ściskając zbyt mocno, ponieważ wypadek może zdarzyć się bardzo szybko! Obróć go delikatnie i obserwuj jego genitalia. Samiec ma wydatne jądra, które są bardzo łatwe do rozpoznania. Jednak samca i samicę obok siebie oraz dorosłego osobnika można rozpoznać gołym okiem, przy czym ten pierwszy jest wyraźnie większy od drugiego.

Jak hodować chomika chińskiego?
Jeśli planujesz adoptować chomika chińskiego, będziesz musiał respektować jego potrzeby i pewne wytyczne, aby wychowywać go prawidłowo i dbać o jego dobrostan.

Siedlisko chomika chińskiego
Chomik chiński żyje samotnie i jest prawdziwym samotnikiem, który zaciekle chroni swoje terytorium. Nie oczekuj, że uszczęśliwisz swoje zwierzę, oferując mu małego towarzysza, ponieważ będą walczyć, dopóki jeden z nich nie zostanie poważnie ranny lub zabity. Samce mogą się tolerować, ale nie jest to systematyczne i zwykle trwa tylko przez krótki czas, zanim dojdzie do walki.

Zapewnij dużą, błyszczącą klatkę. Chomik chiński jest aktywny i uwielbia ruch, więc postaraj się przynajmniej o klatkę o długości 50cm, szerokości i wysokości 30-35cm. Zapewnij podłogę do skakania i bezpiecznej zabawy, a także kółko, zabawki i wyścigi.

Nie zapomnij przygotować go na długo przed przybyciem Twojego małego towarzysza. Nie kupuj więc wszystkiego razem i poświęć czas na dokładne przygotowanie swojego przyszłego domu. Dzięki temu Twój pupil będzie mniej zestresowany i bardziej komfortowy, co pomoże mu szybciej zaaklimatyzować się w nowym otoczeniu.

Karmienie chomika
Chomik chiński ma bardzo precyzyjnie określone wymagania żywieniowe: 16% białka, 6% tłuszczu i od 6 do 10% włókna.

W sklepach zoologicznych można znaleźć preparaty dla chomików chińskich. Preferują żywność wysokiej jakości, aby zaspokoić swoje potrzeby. Możesz uzupełnić te pokarmy świeżymi owocami i warzywami, zawsze w niewielkich ilościach. Chomiki chińskie uwielbiają ogórki, cukinię, pomidory, liście szpinaku, soczewicę, banany, gruszki i jabłka. Cenione są również suszone owoce, ale w niewielkich ilościach ze względu na zawartość cukru.

Zdrowie chomika chińskiego
Chomik chiński ma stosunkowo słabe zdrowie, podobnie jak wielu jego kuzynów. Oto najczęstsze dolegliwości:

Pchły i wszy: nie na poważnie, te pasożyty często wdzierają się na futro chomika. Należy jednak skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby można było zastosować odpowiednie leczenie w celu ich wyeliminowania, zanim spowodują podrażnienia.
Złamania: Ponieważ chomik chiński jest bardzo aktywny, może łatwo złamać kości w razie upadku lub skoku. Zawsze należy skonsultować się z lekarzem weterynarii jako środek ostrożności, ponieważ paraliż nie jest rzadkością. Całkowite zagojenie trwa zazwyczaj 3 tygodnie.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *