Żywność, która leczy

Posted on

W ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci właściciele zwierząt domowych byli zachęcani do podawania swoim małym towarzyszom zbilansowanej diety w celu promowania harmonijnego wzrostu i uniknięcia przyrostu masy ciała, będącego źródłem wielu zmartwień (cukrzyca, zapalenie kości i stawów, itp.). Dziś można pójść jeszcze dalej…

CURCUMA
O co chodzi?

Jednym ze składników kurkumy jest kurkumina, silny przeciwutleniacz i środek przeciwzapalny. Ta ochrowa przyprawa, szeroko stosowana w Indiach, jest dostępna w postaci sproszkowanej lub świeżej (starte kłącza).

Jak się za to zabrać?

Kurkuma (w ilości około 200 mg na 10 kg masy ciała) musi być koniecznie zmieszana z olejem roślinnym i odrobiną czarnego pieprzu (równowartość obrotu młynka), aby zwiększyć jej wchłanianie, które w przeciwnym razie jest bardzo złe. Uzyskany w ten sposób “sos” można wlać bezpośrednio do karmy lub pasztetu przeznaczonego dla Twojego pupila, niezależnie od tego, czy jest to pies czy kot. U ludzi kurkuma jest stosowana głównie w celu zapobiegania nowotworom i łagodzenia bólu, np. w chorobie zwyrodnieniowej stawów. W medycynie weterynaryjnej przyprawa ta jest również stosowana doustnie w celu złagodzenia bólu zapalnego, niezależnie od jego pochodzenia.

Rada 30 milionów przyjaciół
RYBA OLEISTA

Shutterstock
O co chodzi?

Psy i koty nie umieją wytwarzać kwasów omega-3, które są niezbędnymi kwasami tłuszczowymi o właściwościach przeciwzapalnych. Są one wykorzystywane w składzie błon komórkowych, a niektóre narządy, takie jak mózg i serce, są w wielkiej potrzebie z nich.

Jak to się robi?

Znajdują się one głównie w tłustych rybach (makrela, sardynki, śledź, łosoś, itp.). Jedyny minus: ryby te zazwyczaj dostarczają również tiaminazę, enzym, który rozkłada witaminę B1. Dlatego też nigdy nie należy karmić kociaka wyłącznie surową rybą, ponieważ może on nabawić się zaburzeń neurologicznych związanych z niedoborem tej witaminy. Z drugiej strony, w tempie jednej porcji tłustych ryb tygodniowo, psy i koty mogą korzystać z ich zalet bez wad.

SZORTY
O co chodzi?

Niskokaloryczne i bogate w błonnik cukinie sprzyjają dobremu tranzytowi jelitowemu i służą jako substrat dla dobrej flory jelitowej (mikrobioty). To wszystko są przydatne atuty w zapobieganiu nadwadze i cukrzycy.

Jak się za to zabrać?

Bardzo łatwo jest dodać odrobinę ugotowanej cukinii do diety zwierzęcia, jeśli to możliwe, gdy jest jeszcze młode, aby je przyzwyczaić. Trzeba je tylko pokroić w kostkę wielkości karmy, bo kot sam nie zje dużego kawałka!

MUSZELKI ZIELONE
O co chodzi?

Pochodzące z Nowej Zelandii, małże te są szczególnie bogate w naturalne leki przeciwzapalne, a badania na psach wykazały ich wartość w leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów. Ich spożywanie pozwoliłoby ograniczyć przyjmowanie leków przeciwbólowych.

 

Cała trudność polega na uzyskaniu wysokiej jakości omułków zielonych (lub ekstraktów), ponieważ użyteczne związki omułków zielonych boją się ciepła i utleniania. Innymi słowy, interesujące są tylko ekstrakty z nowozelandzkich omułków zielonych, które zostały poddane procesowi ekstrakcji na zimno na miejscu. Składniki aktywne ulegają zniszczeniu w ciągu kilku godzin od zbioru, dlatego zbyt długi czas transportu i/lub produkcji ma negatywny wpływ na ich jakość. Wymaga to przeczytania etykiety, aby się upewnić. Ta ostrożność jest tym bardziej przydatna, że konieczne jest poinformowanie o dokładnej liczbie kapsułek lub kapsułek, które można podać swojemu zwierzęciu na co dzień, ponieważ w zależności od marki, stężenie oferowanych ekstraktów z zielonej małży różni się….

ODROBINA OLEJU RZEPAKOWEGO
O co chodzi?

Oprócz zawartości kwasów omega-3, olej ten jest bogaty w witaminę E, potężny przeciwutleniacz, który skutecznie zwalcza wolne rodniki. Te wolne rodniki są stale wytwarzane podczas wielu reakcji biochemicznych, które umożliwiają funkcjonowanie komórek. Są to bardzo niestabilne związki chemiczne, które mogą uszkadzać błony komórkowe i przyspieszać ich starzenie się. Oprócz przyczyniania się do stabilności błon komórkowych, witamina E wspomaga również produkcję komórek obrony immunologicznej i zwiększa poziom przeciwciał.

Bardzo łatwo jest dodawać łyżeczkę oleju rzepakowego do pasztetów lub kulek naszych zwierząt raz w tygodniu (a w okresach zagrożenia nawet dwa razy).

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *