Woman playing with a cute dog in the garden

Znaczenie zaufania w relacji pomiędzy przewodnikiem a psem

Posted on

Każda relacja między psem a człowiekiem, aby była udana, musi opierać się na zaufaniu. Jest to szczególnie prawdziwe, gdy mieszkają razem na co dzień.

Pies, który nie ufa swojemu właścicielowi, jest mniej skłonny do spontanicznego posłuszeństwa. Jest to szczególnie kłopotliwe w kontekście jego szkolenia, utrudniając przyswojenie niezbędnej nauki i ograniczając możliwość pójścia dalej, np. nauczenia go różnego rodzaju sztuczek. Jest to również problem na resztę życia. Możesz być w niebezpieczeństwie, odmawiając posłuchania nauczyciela, ale możesz też być zagrożeniem dla ludzi (biegacza, który przechodzi, dziecka, które wykonuje przed tobą zbyt gwałtowne gesty…) i innych zwierząt – na przykład tych, które spotykasz na spacerze i zaczynasz szaleńczo gonić, nie słuchając poleceń podrywacza.

W rzeczywistości, jak tylko nie ufa swojemu właścicielowi, pies nie może uważać go za przywódcę stada i szanować go. Prowadzi to do braku punktów odniesienia, ponieważ hierarchia musi być zrównoważona i spełniona. W przeciwnym razie może być nadmiernie zestresowany, nawet na poziomie społecznym. Ponadto, jeśli ma on nieco dominujący temperament, wkrótce będzie miał przewagę nad swoim właścicielem. Pomijając fakt, że widzą one wtedy wszystkie kolory, może to prowadzić nawet do niebezpiecznych sytuacji.

Oprócz trudności z właścicielem jest szanowany i posłuszny przez psa, istnieje rżwnież realne ryzyko, że ten ostatni jest psychicznie niezrżwnoważony, jeśli nie ufa swojemu właścicielowi. Nawet jeśli ten ostatni nie jest obecny przy tobie i nie próbuje – potencjalnie bezskutecznie – kierować jego zachowaniem, może za bardzo bać się wszystkiego i niczego, a przez to narażać się na niepotrzebne niebezpieczeństwo. Na przykład, może zacząć biec środkiem drogi lub skoczyć ze zbyt dużej wysokości.

Wręcz przeciwnie, kiedy pies ma zaufanie do swojego właściciela, ułatwia mu to szkolenie i ułatwia codzienne życie, ale może również ułatwić relacje z innymi ludźmi, zwłaszcza tymi, którzy muszą się z nim zmierzyć. Pies, który nie ufa swojemu właścicielowi, tym bardziej będzie się pilnował i buntował, gdy właściciel zabierze go np. do warzywniaka czy weterynarza.

W każdym razie, ważne jest, aby zauważyć, że rasa jest ważne, jeśli chodzi o skłonność psa do zaufania człowiekowi, a dokładniej jego właściciela. W rzeczywistości jest to o wiele bardziej naturalne dla przedstawiciela rasy, która zawsze była wykorzystywana jako zwierzę domowe, a zatem ewoluowała wśród wszystkich rodzajów ludzi – na przykład Pug lub Havanese. Przeciwnie, pies stróżujący, od wieków wybierany ze względu na skłonność do samodzielnego działania i spędzania długich dni bez właściciela, potrzebuje więcej czasu, aby zaufać człowiekowi.
Jak rozpoznać wiarygodnego psa
Jak rozpoznać wiarygodnego psa
Niezależnie od tego, czy jest to jego właściciel, czy ktoś inny, pies okazuje swoje zaufanie na różne sposoby:

Zachowuje się spokojnie;
ma więcej mrugających oczu niż zwykle;
pokazuje płynny i zrelaksowany wyraz twarzy, na przykład z lekko otwartymi ustami i wywieszonym językiem;
spontanicznie wraca do swojego pana, gdy ten go wzywa.

Można go również zobaczyć, jak np. kładzie się na plecach, aby być drapanym lub głaskanym. Ta uległa postawa jest integralną częścią języka ciała psów ze sobą i wskazuje, że pies ufa osobie, która jest z nim w interakcji, ponieważ jest na jego łasce.
Jak zdobyć zaufanie psa
Zdobycie lub odzyskanie zaufania psa wymaga przede wszystkim czasu, słuchania, obserwacji i życzliwości. Dotyczy to zarówno szczeniaka, jak i dorosłego psa, który zmienia właściciela.

Co musisz zrobić, aby zdobyć zaufanie psa
Zdobycie lub odzyskanie zaufania psa wymaga przede wszystkim czasu, słuchania, obserwacji i życzliwości. Dotyczy to zarówno szczeniaka, jak i dorosłego psa, który zmienia właściciela.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *