Zdrowie: Labradory ofiarami swojego sukcesu…

Posted on

Według nowego badania, labrador doświadcza problemów zdrowotnych z powodu swojego sukcesu. Bardziej zaskakujące jest to, że jeszcze bardziej popularny labrador czekoladowy jest bardziej podatny na infekcje uszu i problemy skórne. Może to wynikać z utraty różnorodności genetycznej.

W Wielkiej Brytanii Labrador jest drugim najpopularniejszym psem po buldogu francuskim. Naukowcy z Royal Veterinary College (Anglia) i University of Sydney (Australia) zastanawiali się, czy ta popularność nie może być szkodliwa dla rasy. Aby tego dokonać, przeanalizowali dane dotyczące 33 320 labradorów z programu VetCompass™. Program ten gromadzi elektroniczne zapisy dotyczące psów uczęszczających do brytyjskich gabinetów weterynaryjnych w ramach podstawowej opieki zdrowotnej. Wyniki ich badań zostały opublikowane w czasopiśmie Canine Genetics and Epidemiology.

Początkowo badacze stwierdzili, że w całej rasie najczęstszymi komplikacjami zdrowotnymi były otyłość, infekcje uszu i problemy ze stawami. “Stwierdziliśmy, że 8,8% brytyjskich Labradorów miało nadwagę lub otyłość, co czyni go jednym z najwyższych odsetków wśród ras w bazie danych VetCompass”, wyjaśnił profesor Paul McGreevy, główny autor badania, w oświadczeniu. Obserwacje te potwierdzają wcześniejsze badania, w których zidentyfikowano mutację genetyczną u labradora, predysponującą go do otyłości.

CZEKOLADOWE LABRADORY ŻYJĄ KRÓCEJ
Co jeszcze bardziej zaskakujące, okazuje się, że czekoladowe labradory umierają średnio wcześniej niż czarne i żółte. “Jednym z interesujących wyników naszych badań jest to, że średnia długość życia labradorów wynosiła 12 lat, ale labradory w kolorze czekoladowym żyły o 10% krócej” – dodał profesor McGreevy. Ponadto badacze stwierdzili również, że częstość występowania infekcji ucha była dwukrotnie wyższa w tym kolorze, a także, że te w kolorze czekolady były 4 razy bardziej narażone na choroby skóry.

Naukowcy uzasadniają te obserwacje sukcesem tej rasy. Rozmnażane w dużych ilościach, mutacje genetyczne kumulują się, prowadząc do problemów zdrowotnych. W przypadku czekoladowych labradorów jest to tym bardziej uderzające. W rzeczywistości gen odpowiedzialny za to piękne umaszczenie jest recesywny, co oznacza, że oboje rodzice muszą być czekoladowi, aby potomstwo było czekoladowe. To zawęża pulę genów, zwiększając ryzyko wystąpienia chorób genetycznych.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *