Cute white dog Maltese and cat sitting together on one a chair at the table and begging for food like sausage which is on a plate.

Wakacyjne posiłki: jak dobrze się dzielić

Posted on

Dobre zapachy wydobywające się z kuchni, goście, którzy zgadzają się dać resztki ze stołu i właściciele, którzy są zbyt zajęci, by wszystkiego pilnować: dla czworonożnych smakoszy sylwestrowe posiłki mają wiele uroku. Ale czasem pojawia się niebezpieczeństwo…

JEST UPOWAŻNIONY
– Jakie jedzenie?
Dla właścicieli, którzy chcą, aby ich pies lub kot był częścią imprezy, nie jest to bardzo skomplikowane, aby zadowolić ich bez narażania ich na niebezpieczeństwo, ale naprawdę trzeba mieć oko na wszystko i ostrzec gości, że nie powinni dawać niczego na swojej stronie. Na aperitif: zwykłe zielone oliwki dla kotów (dwie lub trzy, najlepiej zwinięte, aby pobudzić ich instynkt łowiecki) i małe kostki sera dla psów. Możliwa odmiana: niektóre krewetki lub langustynki bez skorupy, z wyjątkiem kotów z niewydolnością nerek. Na danie główne, mała pierś z kurczaka (bez skóry, kości i sosu) jest pewniakiem. Wreszcie, zapomnij o ciastach, które na ogół nie przynoszą im nic dobrego.

– Co robić?
Jeśli dobrze wyszkolony pies nie służy sobie w twojej obecności, nie widzi, w czym tkwi problem, gdy nie ma cię już w pokoju. Dlatego trzeba zadbać o to, by nie miał dostępu do kuchni czy śmietnika, decydując, kto w rodzinie będzie musiał mieć go stale na oku (gdy wszyscy myślą, że to ten drugi, nikt nie zwraca na niego uwagi). Dodatki muszą być oczywiście uwzględnione w jego dziennej racji żywieniowej. Wreszcie, lepiej jest służyć psu wszystko na raz w jego misce: jeśli widzi, że żebrząc przy stole dostaje znacznie lepsze dodatki niż jego zwykły posiłek, może mieć ochotę na grę w dodatkowym czasie przez resztę roku!

NIE JEST TO ZALECANE
– Jakie jedzenie?
Niektóre pokarmy nie są ściśle mówiąc toksyczne, ale nasze zwierzęta trawią je bardzo źle. Tak jest w przypadku chleba, bogatego w skrobię: koty, dość sprytne, są zadowolone z lizania tego, co jest na nim, podczas gdy psy, zwabione zapachem, mogą najechać na tosty! Jednak ze względu na brak odpowiedniego wyposażenia enzymatycznego, ich tranzyt trawienny może być zakłócony przez kilka dni. Jeśli chodzi o kasztany (kasztany jadalne), to zawierają one garbniki odpowiedzialne za wymioty i biegunkę. Zwykle psy za nimi nie przepadają (koty tym bardziej), ale ugotowane z indykiem stają się bardziej apetyczne. Homary i kraby stanowią zagrożenie tylko wtedy, gdy zwierzę zjada ich dużo wraz z muszlą: wkrótce pojawią się problemy trawienne.

– Co można z tym zrobić?
Jeśli u Twojego zwierzęcia występują wymioty i/lub biegunka, spróbuj sprawdzić, co właściwie zjadło i uważnie je obserwuj. Jeśli nie ma to oczywistego wpływu na jego ogólny stan, podaj mu świeżą wodę i zastosuj dietę przez 24 godziny. Jeśli znajdziesz go zabity lub skulony w jego rogu, nie ma czasu do stracenia: skonsultować się z lekarzem weterynarii, jak nie ma gwarancji, że nie zjadł coś bardziej toksyczne.

TO JEST WRĘCZ NIEBEZPIECZNE.
– Jakie jedzenie?
Należy uważać na asortymenty aperitifów w ogóle (w tym winogrona), które często są trujące, a w szczególności na orzeszki ziemne, które mogą wywołać niewłaściwe zachowanie, zwłaszcza u psów z płaskim pyskiem. Dodatkowo, ponieważ są one bardzo słone, jeśli Twój pupil zje ich zbyt dużo – podobnie jak wędzonego łososia – grozi mu biegunka, wymioty, a nawet odwodnienie (wzmożone pragnienie), gorzej konwulsje. Niewielu właścicieli zwierząt o tym wie, ale niektóre sosy są naprawdę toksyczne. Pięć do dziesięciu gramów sosu czosnkowego, cebulowego lub szalotkowego wystarczy, aby odurzyć małego psa, ze względu na obecność pochodnych siarki, które niszczą czerwone krwinki. W ciągu kilku dni po ryzykownym posiłku, biedne zwierzę traci apetyt, wymiotuje, wykazuje przyspieszenie akcji serca i ciemny mocz w małych ilościach. Jest to bardzo słabe. To jest nagły przypadek weterynaryjny. Na szczęście, jeśli odurzenie jest podjęte w porę, zwykle ma korzystny wynik. Niekoniecznie dotyczy to kości perliczki, które są potencjalnie śmiertelne, jak wszystkie kości w ogóle. Ryzyko zgryzu jest tym większe, im więcej pies zjadł dużych ilości. Kilka godzin później, gdy dojdzie do okluzji, materiał i gazy zatrzymują się całkowicie, powodując ogromne cierpienie: jest to nagły przypadek chirurgiczny.
Czekolada nie jest lepsza z powodu zawartej w niej teobrominy. Ta naturalnie występująca cząsteczka jest toksyczna dla naszych zwierząt. Koty nie są przyciągane przez słodki smak, więc rzadko dają się złapać w pułapkę, natomiast psy często dają się nabrać.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *