W Zjednoczonym Królestwie psy wyszkolone do wykrywania koronawirusa

Posted on

W stronę “szybkiej, nieinwazyjnej diagnozy”… i mokrego nosa? Stowarzyszenie wspierane przez brytyjskich naukowców próbuje wyszkolić psy do wykrywania osób będących nosicielami nowego koronawirusa, po kilku rozstrzygających próbach z innymi chorobami.

“Wierzymy, że psy mogą wykryć Covid-19 i że będą w stanie bardzo szybko przesiać setki ludzi, aby zobaczyć, kto musi być przetestowany i odizolowany”, Claire Guest, założyciel i dyrektor wykonawczy stowarzyszenia Medical Detection Dogs, powiedział AFP. W centrum szkoleniowym w Milton Keynes, w środkowej Anglii, psy są szkolone do rozpoznawania zapachu wirusa wśród kilku próbek. Następnie muszą zgłosić, kiedy go znajdą, zanim zostaną nagrodzeni. “Mamy dowody na to, że psy mogą wykrywać bakterie i inne choroby, więc uważamy, że ten projekt zrobi ogromną różnicę w zdolności do kontrolowania rozprzestrzeniania się Covid-19”, dodał Guest, którego stowarzyszenie już wyszkoliło kły do wykrywania raka i choroby Parkinsona. Od zeszłego miesiąca pracuje z naukowcami z London School of Hygiene and Tropical Medicine (LSHTM) oraz University of Durham. Przyszli rekruci to Norman, Digby, Storm, Star, Jasper i Asher.

Psy potrafią wyczuwać ludzkie zapachy z “niezwykle wysoką dokładnością”, jak twierdzi James Logan, szef wydziału kontroli chorób LSHTM. Więc jest “bardzo duża szansa”, że będą w stanie wykryć Covid-19 w ten sam sposób, dodał, oceniając, że mogą one “zrewolucjonizować naszą odpowiedź” na pandemię, która już pochłonęła ponad 17.000 istnień ludzkich w brytyjskich szpitalach. Zespół postawił sobie za cel wyszkolenie zwierząt w ciągu sześciu tygodni, tak aby móc szybko dostarczyć organom służby zdrowia “narzędzie” do “szybkiej, nieinwazyjnej diagnostyki”. Po przeszkoleniu psy mogłyby być wykorzystywane do identyfikowania podróżnych zarażonych wirusem po przybyciu do kraju lub zostać rozmieszczone w innych miejscach publicznych.

A WE FRANCJI?

Dość podobny eksperyment rozpocznie się również we Francji. Zainicjowany przez Dominique Grandjean, profesora Szkoły Weterynaryjnej w Alfort i szefa służby weterynaryjnej Straży Pożarnej w Paryżu, pomysł polega na przeszkoleniu 8 psów strażackich już przeszkolonych do poszukiwania ludzi, materiałów wybuchowych i narkotyków. Te “super psy”, przyzwyczajone do przesiewowych badań węchowych, powinny szybciej przejść szkolenie i w ciągu kilku tygodni dodać Sars-cov-2 do swojej “biblioteki zapachów”.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *