Uwaga, powróciły gąsienice procesyjne!

Posted on

Właściciele psów są świadomi ryzyka: każdego roku, na wiosnę, jest szczególnie ważne, aby mieć oko na swojego wiernego towarzysza podczas spaceru w obszarach, gdzie występują sosny, w celu uniknięcia kontaktu z gąsienicami procesji. Lasy, ogrody, skwery lub parki naturalne, alert jest już podany w kilku regionach Francji, zwłaszcza w Bretanii i na południowym wschodzie, a szczyt ryzyka powinien trwać do około końca kwietnia, przed stopniowym zmniejszeniem do końca wiosny. Należy jednak uważać, ponieważ występują różnice w zależności od regionu.

Shutterstock
Gąsienice te są larwami ćmy zwanej Thaumetopoea pityocampa. Samice składają jaja latem, składając je po kilkadziesiąt sztuk na różnych gatunkach sosen i cedrów, w tym na sośnie czarnej, sosnie zwyczajnej, sosnie morskiej i cedrze himalajskim. Na wiosnę gąsienice, które przetrwały zimę, opuszczają swoje drzewa, by zakopać się w ziemi i utworzyć kokon. To właśnie podczas tej procesji, w jednym szeregu, obawiają się ich najbardziej.

WPŁYW NA PSY
Ponieważ w tym czasie ich grzbiety pokryte są bardzo kłującymi włoskami. Jest to potężny system obronny, który gąsienica może aktywować, gdy poczuje się zagrożona. W ten sposób jego włoski, które są lotne, mogą się poluzować. Kiedy włoski “łamią się”, uwalniają thaumetopoeinę, substancję, która powoduje gwałtowne swędzenie. Gąsienica jest więc niebezpieczna bezpośrednio przy dotknięciu lub pośrednio przy kontakcie z latającymi włoskami. Psy należą do zwierząt domowych, które są szczególnie narażone na takie ryzyko, gdy przebywają na zewnątrz lub podczas spacerów. Podrażnienia wywołane przez sierść gąsienic kornika mogą mieć dramatyczne konsekwencje dla zdrowia, ponieważ reakcje alergiczne mogą powodować wstrząs anafilaktyczny lub obrzęk naczynioruchowy.

Jeśli pies wejdzie w kontakt z gąsienicą procesji lub jej włosami, reakcja jest zwykle natychmiastowa. Pod wpływem pokrzywki i podrażnienia, pies reaguje piszcząc i prychając, a pierwsze objawy szybko się pojawiają: bardzo silny ból, zapalenie języka i jamy ustnej, obrzęk (opuchlizna), silne podrażnienie oczu, problemy z oddychaniem. Należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem weterynarii. Szybka reakcja jest ważna, ponieważ dotknięte obszary mogą ulec martwicy i doprowadzić do częściowej lub całkowitej amputacji dotkniętego organu (zwykle języka). Jeśli problem zostanie złapany w czasie, będzie można złagodzić i leczyć psa z silnymi lekami przeciwzapalnymi i przeciwhistaminowymi przepisanych przez lekarza weterynarii lub, w niektżrych przypadkach, antykoagulanty, takie jak heparyna.

OBSZARY, KTÓRYCH NALEŻY UNIKAĆ I OKRESY RYZYKA
“Moment, w którym gąsienice kornika są najbardziej niebezpieczne, tj. moment, w którym opuszczają drzewa, aby zagrzebać się w ziemi, różni się znacznie w zależności od regionu i roku, w zależności od klimatu” – wyjaśnia Jérôme Rousselet, pracownik naukowy Narodowego Instytutu Badań Rolniczych (INRA) w Centre-Val de Loire.

Zasadniczo szczyt zagrożenia przypada na okres od marca do kwietnia w północnej części Francji, natomiast na obszarach o cieplejszym klimacie, takich jak region śródziemnomorski, okres zagrożenia rozpoczyna się wcześniej, około stycznia/lutego.

Jednak “od połowy 2000 r. obserwujemy coraz bardziej nieregularne zachowanie tych gąsienic, związane ze zmianami klimatycznymi” – wyjaśnia Jérôme Rousselet. Tak więc w niektórych latach o szczególnie łagodnych jesieniach możemy obserwować pochody gąsienic już w październiku/listopadzie w różnych regionach, np. na wybrzeżu bretońskim lub w regionie Centre. Przypuszcza się, że ten sprzyjający klimat przyspiesza rozwój gąsienic i że część z nich będzie w ten sposób gotowa do rozpoczęcia wędrówki przed zimą”.

Zagrożenie może utrzymywać się również po wiośnie, gdy gąsienice po zejściu z sosny zagrzebią się w ziemi (na głębokość 5-20 cm). Gąsienice przepoczwarczają się w glebie i nie pokrzywiają się, ale miejsce, w którym są zakopywane, jest skażone milionami włosów, które mogą jeszcze rosnąć, zanim ulegną rozkładowi.

ŚRODKI OSTROŻNOŚCI, KTÓRE NALEŻY PODJĄĆ
Niestety, nie istnieje jeszcze interaktywna mapa, za pomocą której można by w czasie rzeczywistym lokalizować obszary zagrożone występowaniem gąsienic kornika drukarza. “Jest to projekt, nad którym obecnie pracujemy w INRA” – podkreśla jednak Jérôme Rousselet. W międzyczasie, to jest zdecydowanie zaleca się, aby uniknąć, na wiosnę, miejsca, gdzie gleba jest ciepła, dobrze odsączone i luźne, i gdzie sosny są obfite.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *