Udomowienie zmieniło nawyki żywieniowe naszych zwierząt

Posted on

Psy i koty bardzo cenią sobie pokarmy bogate w białko, co w dużej mierze zawdzięczają swoim dzikim, drapieżnym, mięsożernym przodkom. Nawet jeśli milenijne współżycie z ludźmi zmieniło te preferencje żywieniowe…

Chociaż psy i koty są zwierzętami mięsożernymi, nie ewoluowały w ten sam sposób po udomowieniu. To właśnie wyjaśniły lekarki weterynarii Norin Chaï i Charlotte Devaux na konferencji prasowej w Ménagerie du Jardin des Plantes*.

UDOMOWIENIE PSA ZNACZNIE STARSZE NIŻ UDOMOWIENIE KOTA
Jest obecnie pewne, że ludzie i wilki współżyją na tych samych terytoriach w wielu częściach świata od kilkuset tysięcy lat. Według dr Norin Chaï, kierownik weterynaryjny menażerii w Jardin des Plantes i specjalista od dzikich zwierząt, “dzisiejsze psy mogą pochodzić od kilku podgatunków wilków, ale genetyczna separacja między psami a wilkami może sięgać 100 000, a nawet 150 000 lat wstecz! ».

U kotów zjawisko to datuje się “tylko” na 5-6 tys. lat. Koty domowe wywodzą się od żbika afrykańskiego (Felis silvestris lybica), który nadal występuje w Afryce Północnej i południowej Azji Mniejszej. Po przystosowaniu do jałowego klimatu, kot nadal ma tendencję do oszczędzania wody. Bardzo zagęszcza mocz, a jeśli nie pije wystarczająco dużo, jest łatwo podatny na dolegliwości związane z układem moczowym.

SILNIEJSZY INSTYNKT ŁOWIECKI U KOTÓW NIŻ U PSÓW
Podobnie jak w przypadku wilka, pies ma tendencję do pogoni za zwierzęciem, które ucieka, ale zabawa w większości przypadków zastąpiła polowanie (oczywiście z wyjątkiem ras wyselekcjonowanych do tego celu). W psie człowiek odgrywa rolę stada i dlatego spontanicznie ma tendencję do “przywracania” swojej zdobyczy.

Koty zachowały znacznie silniejszy instynkt łowiecki niż psy, ponieważ udomowienie było najpierw oparte na jednym celu: że koty eliminują gryzonie w środowisku człowieka! Nawet kot, który nie nauczył się polować od swojej matki, jest w stanie stać się bardzo skutecznym myśliwym. W przeciwieństwie do wilków i psów, które polują w stadach, koty są samotnymi myśliwymi.

PIES ZAKOPUJE, KOT NATYCHMIAST ZJADA
Opisana u wilków tendencja do zakopywania jedzenia występuje u wielu psów, nawet jeśli mieszkają w domu. To wyjaśnia, dlaczego niektóre psy zaczynają drapać ziemię wokół kości, a następnie chwieją się tak, jakby pokrywały kość brudem!

Z drugiej strony koty rzadko zakopują swoje jedzenie. Ponieważ żerują na małych ofiarach, zwykle zjadają je od razu, zaczynając od głowy. Potrafi zjeść całą mysz w mniej niż minutę! Następnie kot wymiotuje włosy i kości.

PIES JEST BARDZIEJ TOLERANCYJNY POD WZGLĘDEM ŻYWIENIOWYM NIŻ KOT
W diecie wilka żyjącego na wolności, znajduje się około 20% roślin. Rzeczywiście, oprócz treści trawiennych wnętrzności swojej ofiary, wilk spożywa wiele roślin. U psów udział roślin w diecie może być wyższy, ponieważ od czasu udomowienia psy przyzwyczaiły się do spożywania resztek ludzkiego pożywienia, a ich układ pokarmowy uległ ewolucji. W przeciwieństwie do wilków, psy są w stanie strawić skrobię zawartą w zbożach, jeśli są one ugotowane. To przystosowanie do diety zawierającej zboża stało się nawet częścią jego programu genetycznego (z wyjątkiem ras nordyckich, które tradycyjnie były karmione składnikami pochodzenia zwierzęcego).

Jeśli ma dostęp do zewnątrz (lub do roślin w pomieszczeniach!), kot również czasami spontanicznie spożywa niektóre rośliny, aby stymulować naturalne wydalanie połkniętych włosów; jego tolerancja na skrobię pozostaje jednak bardzo ograniczona w porównaniu z psem. Kot pozostał mięsożercą, który bezwzględnie potrzebuje codziennie spożywać pewne składniki odżywcze wyłącznie pochodzenia zwierzęcego.

PIES LUBI TŁUSZCZE, ALE KOT WOLI BIAŁKA!
Pies, jeśli ma wybór, wybiera dietę, w której 63% energii pochodzi z tłuszczu, a 30% z białka! Psy bardzo dobrze trawią tłuszcze, ale dieta hiperlipidowa nie jest odpowiednia dla psów prowadzących siedzący tryb życia (i coraz częściej kastrowanych), których zapotrzebowanie na energię jest mniejsze. Tłuszcz dostarcza dużo kalorii, a dieta wysokotłuszczowa sprzyja przybieraniu na wadze.

Spontanicznie, koty wybierają karmę, której białko dostarcza ponad 52% ich energii. Jego system trawienny pozostał dostosowany do konsumpcji małych zdobyczy o niskiej zawartości tłuszczu, ale bogatych w białko.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *