Sport w domu zimą

Posted on

O ile nic nie może się równać ze spacerem na świeżym powietrzu, to polarne zimno może zniechęcić nawet najodważniejsze psy do wychodzenia na zewnątrz. Okazja do spróbowania sportów halowych…

Kiedy masz przenośnik taśmowy, rozwiązanie jest wszystkim, co się z nim wiąże. Pies musi być jednak wcześniej wtajemniczony. Zwykle wystarczy smakołyk, aby najpierw wskazać mu drogę z bieżni na przystanek. Kiedy już oswoisz maszynę, możesz zacząć od ustawienia jej na minimalną prędkość, pozostając ze zwierzęciem na bieżni. Stopniowo, po nagrodzeniu go, można zwiększyć prędkość. Dostępne są również bieżnie dla psów. W przypadku psa z wadą serca lub psa w podeszłym wieku, konieczna jest porada lekarza weterynarii.

Jeśli Twój zwierzak jest mały, możesz użyć swojej wanny. Przygotuj letnią kąpiel, włóż pasek pod brzuch psa i przytrzymaj go tak, aby tylko wszystkie cztery łapy były zanurzone. W przypadku psów miniaturowych wystarczy zwykła, głęboka wanna. Możesz również bawić się w chowanego, aby pracować zarówno nad zdrowiem fizycznym, jak i psychicznym swojego towarzysza. Aby to zrobić, poproś kogoś innego, aby się ukrył, a twój pies, aby go znalazł. Wielu ludzi naprawdę lubi tę grę, zwłaszcza jeśli od czasu do czasu w grę wchodzi jakaś nagroda. Wprowadzić pięciominutowe mini sesje gimnastyczne, w których na przemian “siad – leżenie – dół – łapy stojące”. Na koniec stwórz tor przeszkód z poduszek, podnóżków itp. i zmuszaj dziecko do przejścia przez niego, rzucając mu ulubioną zabawkę lub smakołyk.

Czytaj też: Czy sport jest dla niego dobry?

W przypadku kota, priorytetem powinny być zabawy w gonitwy. Ten mały drapieżnik uwielbia korki, które wleczesz za sobą, promienie lasera, które przenosisz z ziemi na ścianę lub pióra, które falują pod twoim nosem. Możesz też rzucać kuleczki pojedynczo do pokoju, każąc im wracać do Ciebie za każdym razem. Nigdy mu się to nie znudzi. Aby pobudzić jego mózg do pracy, daj mu problem do rozwiązania: karma umieszczona na dnie pudełka w małych pojemnikach, które zmuszają go do wyjmowania ich po kolei poprzez szydełkowanie łapą. Do tego celu służą dostępne w handlu rozdzielacze. Należy jednak uważać, aby nie sfrustrować kota, uzależniając dostęp do jedzenia od rozwiązania zagadki lub wykonania zbyt trudnego dla niego ćwiczenia. Gra zamieniłaby się wtedy w torturę, gdybyś wykorzystał jej głód do motywacji. Wszystko jest w odpowiedniej dawce…

Wreszcie, w przypadku kotów, zawsze sprawdzają się klasyki: drzewko dla kota, które wspina się aż do sufitu lub, w przypadku jego braku, półki (z niczym na wierzchu oprócz karmy) ułożone w równych rzędach. Istnieją nawet dostępne w handlu koła dla kotów (jak te dla chomików), ale nie wszystkie koty są zmotywowane do ćwiczeń na nich: niektóre mogą nawet preferować drzemkę na nich!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *