Skąd wiesz, czy może on zostać psem służbowym?

Posted on

Nowe badanie przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych pokazuje, że testy inteligencji i analiza konkretnych umiejętności mogą pomóc w przewidywaniu, czy pies będzie w stanie wykonywać pewne funkcje.

Psy przewodnicy, psy policyjne, psy ratownicze… Najlepszy przyjaciel człowieka jest w stanie pełnić u jego boku wiele funkcji. Psy służbowe mogą być szkolone do pracy z osobami niedowidzącymi, niedosłyszącymi lub poruszającymi się na wózkach inwalidzkich. Psy do wykrywania mogą być szkolone do wykrywania obecności materiałów wybuchowych lub narkotyków. Jednak te stanowiska mogą być trudne do obsadzenia, ponieważ nie wszystkie psy kończą studia. Duży procent z nich jest wybijany, a następnie dołącza do bardzo cenionej grupy dobrze wyszkolonych zwierząt domowych.

Evan MacLean, dyrektor Canine Cognition Center na Uniwersytecie Arizony, poszukuje sposobów na wyłonienie najlepszych psów do tej pracy – i to jeszcze przed rozpoczęciem długiego procesu szkolenia – patrząc na ich inteligencję (lub zdolności poznawcze) bardziej niż na cechy fizyczne czy temperament. Wyniki jego badań zostały opublikowane w czasopiśmie Frontiers in Veterinary Science.

PRZEWIDYWANIE OPARTE NA INTELIGENCJI
“To, co nas zainteresowało, to fakt, że te psy miały również problemy poznawcze. Muszą nauczyć się tych wszystkich rzeczy podczas szkolenia i być w stanie rozwiązać całą masę problemów” – powiedział Evan MacLean w oświadczeniu. W tym celu pracował z 164 psami służbowymi dla osób niepełnosprawnych oraz 222 psami wykrywającymi materiały wybuchowe, pracującymi dla Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych.

Badacze przetestowali psy w wieku 18 miesięcy, kiedy to rozpoczęły one sześciomiesięczny intensywny program treningowy. W sumie przeprowadzono 25 testów inteligencji opartych na grach (takich jak ukrywanie się i poszukiwanie przedmiotów). Osoby, które zostały przeszkolone do pracy z psami również zostały poproszone o wypełnienie kwestionariuszy. W rezultacie MacLean i jego zespół byli w stanie przewidzieć, z 86% dokładnością, psy, które znalazły się na szczycie rankingu.

RÓŻNE KRYTERIA W ZALEŻNOŚCI OD STANOWISKA
W przypadku psów służbowych, umiejętności społeczne, w tym zdolność do ścisłego monitorowania i utrzymywania kontaktu wzrokowego z ludźmi, były silnie związane z sukcesem zwierzęcia. W przypadku psów wykrywających najlepsze predyktory stanowiły dobra pamięć krótkotrwała i wrażliwość na mowę ciała, np. gesty palców. Według badaczy sugeruje to, że inteligencja powinna być umieszczona na tym samym poziomie, co temperament i budowa psa, aby lepiej przewidzieć jego skuteczność w zamierzonym zajęciu. “Mogłoby to zaoszczędzić na kosztach szkolenia, które może być bardzo drogie, a także zapewnić, że ludzie w potrzebie szybciej otrzymają odpowiednie psy” – podsumowuje Evan MacLean. Naukowcy chcieliby się dowiedzieć, czy te zdolności mają podłoże genetyczne, które można by wykorzystać w programach hodowlanych.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *