Psy i koty również mogą cierpieć na demencję.

Posted on

Podobnie jak u ludzi, u starszych psów i kotów może rozwinąć się demencja, zwana zespołem zaburzeń funkcji poznawczych. Dla nich również nie ma lekarstwa, ale można spowolnić postęp choroby.

Demencja u zwierząt domowych, takich jak psy i koty, nie jest zjawiskiem niezwykłym. Szacuje się, że choroba ta dotyka 7 na 10 psów w wieku 15 lat i starszych. U kotów, to jest więcej niż połowa.

Problemy z pamięcią
Objawy są dość podobne do tych występujących u ludzi. Utrata pamięci jest ważnym sygnałem, szczególnie odczuwalnym u psów, które przez całe życie nauczyły się reagować na wiele poleceń. W przypadku demencji wydają się one znacznie mniej reaktywne. Zwierzęta dotknięte chorobą często cierpią również na dezorientację. Na przykład pod koniec spaceru pies może przejść obok Twojego domu bez zatrzymywania się.

Czasami charakter zwierzęcia ulega drastycznej zmianie. Może stać się agresywny, pobudzony i niespokojny. Może również stracić poczucie czasu i zacząć płakać lub miauczeć w nocy. Ponadto może cierpieć z powodu słabego apetytu i problemów z higieną. Diagnoza nie jest łatwa do postawienia. Zwykle dokonuje się go poprzez wykluczenie innych możliwych przyczyn.

Znaczenie pozostawania aktywnym
Podobnie jak w przypadku ludzi, nie ma lekarstwa na ten proces demencji, ale możliwe jest spowolnienie spadku, w szczególności poprzez zapewnienie, że zwierzę pozostaje aktywne fizycznie i psychicznie. Istotne jest, aby stymulować psa poprzez zabawę i spacery.

Ważna jest również regularność – ustalone godziny – zwłaszcza posiłków i spacerów. I, oczywiście, trzeba być wyrozumiałym, aby nie zwiększać stresu i zamieszania dla zwierzęcia.

Jeśli chodzi o dietę, eksperci uważają, że antyoksydanty, kwasy tłuszczowe omega-3 i niektóre aminokwasy mogą mieć pozytywny wpływ. Leki są dostępne w celu zwalczania zachowań lękowych. Przed podaniem jakichkolwiek leków porozmawiaj z lekarzem weterynarii.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *