Niepokojące zachowania: rozwiązanie jest na spacerze

Posted on

Nuda i samotność to główne przyczyny tak zwanych irytujących zachowań u naszych psów. Dla Nicolasa Corniera*, trenera psów, spacer jest lekarstwem. Ale nie jest to zwykły spacer…

Wyznam Wam tajemnicę zawodową: WSZYSTKIE psy, z którymi spotykam się z problemami behawioralnymi, są za mało lub źle wyprowadzane na spacer. Regularne wyjścia dostosowane do jego potrzeb nie są jedynym rozwiązaniem, ale pozwalają zmęczonemu psu lepiej radzić sobie z frustracjami życia domowego, głównie z nudą i samotnością.

Znam powody, które nam przeszkadzają: często brak czasu, czasem lenistwo, strach przed tym, że go stracimy, jeśli go wypuścimy lub jeśli zrobi złe spotkanie, a nawet jeśli zaatakuje psa lub człowieka. Myśląc, że robią to, co należy, niektórzy ludzie rzucają piłkę wzdłuż całego spaceru do swojego psa, który stał się obsesją. W rzeczywistości prawidłowy spacer to taki, który jest sprzeczny z naturą psa: pozwolić owczarkowi na zwiedzanie z dala od ciebie i niepokoić psa myśliwskiego, zmieniając często bez ostrzeżenia trasę, zamiast pozwolić mu wyruszyć, aby go mozolnie przywołać. Długość spaceru zależy od poziomu zmęczenia, który ma zostać osiągnięty. Zawsze będzie dłuższa i bardziej stymulująca rano, aby lepiej wypocząć w ciągu dnia, a także w środku tygodnia, po zregenerowaniu sił po weekendowych wysiłkach. W małych dawkach wszystkie gry są dobre, o ile nie generują nadmiernych i powtarzalnych zachowań i nie przeszkadzają w czasie eksploracji.

W młodym wieku, to właśnie jakość stymulacji sensorycznej pomaga budować zrównoważonego psa poprzez rozwijanie jego inteligencji adaptacyjnej. Często jednak zapominamy nauczyć go tego, co jest tak ważne: nudy i samotności. Nuda jest nic nie robić i być dobrze, nawet w przypadku braku ludzi, bez potrzeby kompensacji przez szczekanie lub niszczenia. To właśnie poziom zmęczenia decyduje o powodzeniu tej nauki. Oczywiście, charakter psa jest ważnym czynnikiem: basset hound i labrador nie męczą się w ten sam sposób. Samotność jest dla psa przybywającego do domu sytuacją nową. Nie wszystkie psy są równe w obliczu tego wyzwania, nie wszystkie domy oferują taką samą jakość życia i nauki i często coś idzie nie tak. Kiedy pojawiają się kłopotliwe zachowania, radzimy sobie z nimi, dopóki nie są zbyt poważne dla nas, psa lub ludzi wokół nas. Choć pozory mylą, pies nigdy nie zachowuje się tak, by nas denerwować, on potrzebuje, by się zmienić, by stać się lepszym. Zatrzymanie szczekania za pomocą obroży elektrycznej, zamykanie go na cały dzień, ponieważ niszczy, nie są realnymi rozwiązaniami, ponieważ pies nie staje się lepszy. Bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje nowych spacerów, zanim zaoferuje mu odrobinę samotności i nudy. Bądź wiejski!

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *