Nauczyć mojego kota szelek, czy to naprawdę przydatne?

Posted on

Wiele osób myśli, że szelki są tylko dla psów! Jest jednak wiele zalet uczenia kota akceptacji chodzenia na smyczy. Przede wszystkim ze względu na jego bezpieczeństwo.

Jak w przypadku każdej nauki, łatwiej jest wtajemniczyć w nią kociaka niż dorosłego kota, ale warto spróbować w każdym wieku. Wszystko czego potrzebujesz to szelki dostosowane do wielkości i budowy kociaka oraz lekka smycz.

Zalety uprzęży

W dzisiejszych czasach możesz nie widzieć sensu zaprzęgania swojego kota, ponieważ mieszkasz w mieszkaniu i nigdy nie wychodzisz na zewnątrz lub przeciwnie, może dlatego, że masz duże, bezpieczne podwórko, na którym może się wyszaleć do woli. Ale co z jutrem? Ponieważ kot może żyć 15 lat lub więcej, może przeprowadzisz się do miejsca w pobliżu drogi. Szelki i smycz to zawsze dobry pomysł, aby Twój pupil nie oddalił się zbytnio od domu i nie naraził się na niebezpieczeństwo.

Kocięta i dorosłe koty nie znoszą ograniczeń. Wiązanie twojego na siłę i myślenie, że od razu będzie chodził u twoich stóp jest skazane na porażkę bez kilku środków ostrożności. Aby iść delikatnie, zacznij od umieszczenia go w szelkach (bez smyczy) na kilka minut dziennie. Aby nie skupiał swojej uwagi na tym nowym akcesorium, zagraj w grę lub rzuć mu jego ulubioną karmę. Doświadczenie powinno być pozytywne, to podstawa.

Nauka przez zabawę

Kiedy kot czuje się już komfortowo w uprzęży, załóż mu lekką smycz i zabierz go w bezpieczne miejsce, gdzie będzie mógł spędzić trochę czasu na świeżym powietrzu. Aby uniemożliwić mu skupienie uwagi na smyczy, podążaj za nim, pozostawiając pewien balast, aby nie czuł przyczepności (im swobodniej będzie się czuł, tym bardziej ją zaakceptuje). Ponownie, spróbuj odwrócić jego uwagę bawiąc się z nim lub przeganiając go od kulek rzucanych w trawę. Powtarzać w kolejnych dniach, zawsze w krótkich, kilkuminutowych sesjach zabawowych. Jeśli Twój kot zorientuje się, że w szelkach i na smyczy pozwalasz mu wychodzić do ogrodu lub na balkon (podczas gdy bez nich odmawiasz ze względu na niebezpieczeństwo), istnieje duża szansa, że bardzo szybko przyjdzie po Ciebie, aby pokazać Ci swoją uprząż i zażądać wyjścia jak pies!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *