Moje zwierzę zostało otrute, co mogę zrobić?

Posted on

U psżw, istnieje wiele powodżw zatrucia lub zatrucia. Często spotykamy się z chciwością i ciekawością żarłoka, który połyka wszystko, co znajdzie. Czasami jest to błąd właściciela, który wierząc, że postępuje słusznie, poddaje go niewłaściwemu leczeniu. Rzadziej przyczyną jest czyn przestępczy…

JEST TO AKT ZŁOŚLIWOŚCI
Przyczyny: otrucie zwierzęcia może prowadzić do postępowania sądowego, ale to nie powstrzymuje niektórych ludzi przed zrobieniem tego. Mogą oni użyć dostępnego w handlu produktu, takiego jak trutka na szczury lub granulat na ślimaki. Produkty te powodują krwotoki w pierwszym przypadku oraz zaburzenia trawienne, oddechowe i neurologiczne w drugim. Są one potencjalnie śmiertelne bez natychmiastowej opieki weterynaryjnej.

Przeczytaj też: Toksyczne produkty do wnętrz dla kotów

Znaki, które powinny alarmować: Objawy różnią się w zależności od tego, co zwierzę wchłonęło. Na przykład metiokarb (silny ślimak) powoduje ślinotok, wymioty, biegunkę, trudności w oddychaniu i konwulsje przed śmiercią. Jeśli metaldehyd został połknięty, pies bardzo się ślini, ma trudności z oddychaniem, ma drgawki, a nawet może mieć zielonkawą biegunkę o nieprzyjemnym zapachu. Z trucizną na szczury (antykoagulant), wszystko zależy od wchłoniętej dawki, wagi psa i tego, czy jest to dawka jednorazowa czy wielokrotna. Obecność krwi w moczu, stolcu, krwawienie z dziąseł itp. są znakami, ale czasami pies wygląda po prostu na zmęczonego, ma problemy z oddychaniem, ból i/lub trudności w poruszaniu się.

Jak reagować? Przy najmniejszych wątpliwościach, pies musi być pilnie pokazany lekarzowi weterynarii. Badanie krwi może ujawnić zaburzenia krzepnięcia (jeśli jest to raticid), podać antidotum, a nawet przeprowadzić transfuzję krwi, jeśli utrata krwi była znaczna. W przypadku ślimaków reanimacja jest bardziej skomplikowana, ponieważ niektóre ważne dla życia organy (nerki, wątroba itp.) mogły ulec częściowemu lub całkowitemu zniszczeniu.

Czy można temu zapobiec? Niestety, nie jesteśmy bezpieczni przed złośliwym człowiekiem. Niemniej jednak ryzyko można ograniczyć, unikając wypuszczania psa samego, ucząc go, aby zachowywał się tak dobrze, jak to możliwe (ani nie przedwczesnego szczekania, ani nie zastraszania przechodniów), ucząc go, aby nie przyjmował jedzenia od nieznajomego, wprowadzając go do domu podczas jego nieobecności, zwłaszcza jeśli inne przypadki odurzenia zostały zgłoszone w okolicy, itp.

JEST TO PRZYPADEK PSIEGO LUB LUDZKIEGO BŁĘDU.
Przyczyny: Pies podkrada toksyczne dla niego jedzenie (np. czekoladę lub mięso w sosie czosnkowym) lub zjada leki przeznaczone dla ludzi, które leżały na twoim stole – widzi, że codziennie je zażywasz, więc to musi być dla niego motywujące! – lub żuje roślinę w pomieszczeniu lub na zewnątrz, wyrywa wodę w strumieniu zanieczyszczonym przez środki ochrony roślin lub przez zbiorowe środki sanitarne itp. Innym możliwym błędem, ktżry może być przypisany do jego mistrza tym razem: wierząc, że robi dobrze, gdy jego pies jest w bólu lub ma gorączkę, daje lek do użytku ludzkiego (przeciwbżlowe, przeciwgorączkowe, itp.), niestety toksyczne dla psa. Zdarza się, że właściciel stosuje preparat dla psów, ale nie jest on w ogóle dostosowany do wieku zwierzęcia, jego stanu fizjologicznego (np. suka w ciąży) czy wagi.

Oznaki, które powinny ostrzegać : Objawy mogą być bardzo zmienne, ponieważ zależą od tego, co pies połknął. Jeśli jest to na przykład czekolada, wszystko zaczyna się od wymiotów i biegunki przed wystąpieniem drgawek i zaburzeń rytmu serca w przypadku dużego spożycia. W sosie czosnkowym, cebulowym lub szalotkowym, pochodne siarki prowadzą do niszczenia czerwonych krwinek. W kolejnych dniach, pies nie ma apetytu, jest słaby, wymiotuje, ma biegunkę, przyspieszone tętno i ciemny mocz. Z roślin, objawy zależą od toksycznych cząsteczek, ktżre zawierają, ale lekarze weterynarii zalecają, aby wspomnieć o tej diagnozy za każdym razem pies zachowuje się “dziwaczne”: jeśli próbuje wymiotować bez powodzenia, ślini się dużo, chwieje się, jakby był pijany, drży na wszystkich kończynach, drgawki, jest nienormalnie agresywny (być może jest w bólu). To samo dotyczy, jeśli wymiotuje dużo, jeśli ma krwawe wymioty, hipersalivation, przyspieszone tętno lub częstość oddechów, niepokój, drżenie, nawet jeśli znajdziesz go leżącego na boku i dysząc lub już w śpiączce.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *