Moje zwierzę chudnie, czy to dobra wiadomość?

Posted on

Kiedy zwierzę jest zdrowe, jego waga jest w normie, otrzymuje zbilansowaną dietę i może codziennie wypuszczać parę, nie ma powodu, by chudło. Jeśli tak jest, a tym bardziej, jeśli utrata wagi jest szybkie i / lub znaczne (równe lub większe niż 10% swojej pierwotnej wagi), jest absolutnie konieczne, aby szukać przyczyn, jeśli nie chcemy przegapić problem medyczny, który musi być rozwiązany jak najszybciej.

ZBYT RESTRYKCYJNA DIETA
Jeśli zastosowałeś dietę niskokaloryczną, ponieważ twój mały towarzysz zaczyna tracić na wadze, nie jest to niespodzianką. Upewnij się, że jego dieta nie jest zbyt restrykcyjna, konsultując się z lekarzem weterynarii: w tym przypadku utrata wagi powinna być stopniowa i regularna (2% wagi do utraty tygodniowo). Wszystko jest w porządku, gdy czuć żebra i gdy z góry widać zagłębienie w bokach. Kiedy już osiągnie swoją idealną wagę, musi pozostać stabilny…

Jeśli nie zmieniłeś jego diety, ale zwiększyłeś poziom jego treningu fizycznego, jego sylwetka również stanie się szczuplejsza. Należy skonsultować się z lekarzem weterynarii, aby upewnić się, że jego dieta jest nadal odpowiednia, ponieważ psy sportowe, takie jak na przykład psy zaprzęgowe, mają zwiększone zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe.

A DIABETES
Chociaż zwierzę ostatnio przybierało na wadze, nagle wydaje się, że bez szczególnego wysiłku odzyskuje młodzieńczą wagę. Zauważysz jednak, że dużo pije i często oddaje mocz. Jeśli masz wątpliwości, zabierz go do weterynarza, który wykona badanie krwi, aby sprawdzić poziom glukozy we krwi: jeśli jest zbyt wysoki i ta nieprawidłowa dawka jest potwierdzona, twój zwierzak jest cukrzykiem. W tym czasie lekarz weterynarii zaleca nową specjalną dietę przeciwcukrzycową i, jeśli to konieczne, codzienne zastrzyki insuliny, aby uniknąć wielu powikłań, takich jak niewydolność nerek, uszkodzenie oczu i/lub nerwów itp.

NADCZYNNOŚĆ TARCZYCY
Nadprodukcja hormonżw tarczycy u starego kota może prowadzić do kilku objawżw, takich jak utrata masy ciała, mimo dużego apetytu, przyspieszony tranzyt (ktżry charakteryzuje się biegunką), ale także zmiany w zachowaniu: jest nadpobudliwy, miauczy dużo i może nawet posunąć się do popełnienia szkody, gdy był z natury dość mądry. Zamiast myśleć, że odzyskuje młodość, lepiej rozważyć wykonanie badania krwi w celu sprawdzenia poziomu hormonów tarczycy. Po postawieniu diagnozy, lekarz weterynarii będzie przepisywać syntetyczne leki przeciwtarczycowe, zwykle na całe życie. Jednakże, kot nie może mieć żadnych przeciwwskazań z powodu towarzyszącej niewydolności nerek, na przykład. W takim przypadku lekarz weterynarii może zasugerować usunięcie tarczycy (tyreoidektomia). Następnie zwierzę musi przez całe życie przyjmować terapię, aby wyrównać poziom hormonów, które nie są już naturalnie produkowane.

ROBAKI JELITOWE
Nie odrobaczone zwierzęta, szczególnie podczas polowania i spożywania drobnej zdobyczy lub surowego mięsa, są narażone na duże ryzyko pasożytowania robaków jelitowych. Kiedy te robaki są obecne w dużych ilościach, w końcu wpływają na wzrost i wagę zwierzęcia. Robaki pasożytnicze mogą również powodować biegunkę, która może prowadzić do utraty wagi i niedoborów. Regularne odrobaczanie zwierzęcia jest nadal najlepszą profilaktyką. Kiedy jest już za późno (jelito jest spasożytowane), lekarz weterynarii przepisuje specyficzną kurację przeciwpasożytniczą, aby pozbyć się niepożądanych pasożytów.

Wreszcie, robaki jelitowe nie są jedynymi odpowiedzialnymi za utratę wagi: dirofilarioza, ze względu na obecność robakżw w sercu psa (przenoszone przez komara), kończy się powodując utratę wagi, podobnie jak leiszmanioza, ze względu na pasożyty przenoszone przez owady gryzące, szczegżlnie obecne w południowej połowie Francji. Potencjalna powaga tych dwżch chorżb zasługiwałaby na środki ostrożności: zabrać psa z powrotem przed zmrokiem w regionach zagrożonych, lub użyć repelenty lub szczepionki przeciw leiszmaniozie, itp.

POWAŻNA PATOLOGIA
Jeśli Twój mały towarzysz nie opróżnia już swojej miski, na pewno szybko się roztopi. Nie należy jednak zbyt szybko przypisywać tego problemu kaprysom zwierzęcia, ponieważ nawet jeśli ostatnio zmieniłeś jego dietę, ponieważ weterynarz uznał to za konieczne, nie pozwoli on sobie umrzeć z głodu. Inną możliwością jest to, że Twoje zwierzę może cierpieć na znacznie poważniejsze schorzenie, takie jak rak lub zaawansowana niewydolność nerek, itp. W każdym przypadku konieczna jest kontrola weterynaryjna.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *