Kleszcze zimą: nie całkiem znikają!

Posted on

W okresie zimowym jesteśmy mniej ostrożni wobec pasożytów zewnętrznych, które mogą zagrażać psom, kotom, a czasem i ludziom! Tak jest w przypadku kleszczy, na które wielu właścicieli zwierząt nie zwraca uwagi aż do wiosny. Ale czy w zimie nie ma ryzyka? Nie jestem pewien…

Mamy tendencję do uważania, że zimno “sterylizuje” środowisko, ale wcale tak nie jest: kleszcze mogą przetrwać niskie temperatury. Co więcej, postępujące zmiany klimatyczne zmieniają wszystkie cykle sezonowe zwierząt, w tym cykle pasożytów.

OPTYMALNE WARUNKI DLA AKTYWNOŚCI KLESZCZY
Dane różnią się znacznie w zależności od gatunku, ale kleszcze doceniają temperaturę i wilgotność powietrza. Aktywność kleszczy wzrasta wiosną i jesienią, kiedy ich tempo rozwoju i zdolność do przetrwania są największe.

Aby się utrwalić, kleszcze muszą znaleźć żywiciela, który będzie się żywił ich krwią. W przeciwieństwie do pcheł, nie skaczą. Kleszcze wypatrują swoich żywicieli, czepiając się roślinności, krzewów lub traw. Najkorzystniejsze dla nich środowiska to miejsca zadrzewione, z dużą pokrywą roślinną na ziemi i dużą ilością martwej ściółki liściowej.

Na świecie istnieje ponad 850 gatunków kleszczy! Wszystkie one żywią się krwią zwierząt, na których pasożytują. We Francji, najbardziej niebezpieczne kleszcze dla psów (ponieważ przenoszą one czynnik poważnej choroby, babeszjozy psów lub piroplazmozy) są zasadniczo : Dermacentor reticulatus i Rhipicephalus sanguineus. Pierwszy z nich występuje prawie wszędzie, z wyjątkiem Lazurowego Wybrzeża, drugi natomiast jest szczególnie obfity na południu Francji.
AKTYWNOŚĆ JEST KONTYNUOWANA PRZY SPADKU TEMPERATURY
Zapłodnienie i metamorfoza larw w poczwarki odbywają się odpowiednio w temperaturze 10-11°C i 8°C. W klimacie umiarkowanym, kleszcze spowalniają swój rozwój podczas zimnej pory roku, ale tak długo, jak temperatura utrzymuje się powyżej 4-5°C, kleszcz może pozostać aktywny, tzn. nadal żywić się krwią zwierząt, na których uda mu się przyczepić. Na obszarach o łagodnym klimacie możliwe jest obserwowanie infestacji (a tym samym ryzyka przenoszenia chorób) przez cały rok.

Poniżej 4-5 °C kleszcze wchodzą w fazę, w której metabolizm spowalnia się; faza ta nazywana jest “diapauzą”. Naprawdę potrzeba długiego (i długiego) spadku temperatury poniżej zera, aby kleszcz zamarzł na śmierć. Zatem gdy temperatura jest niska, nie oznacza to, że kleszcze znikną!

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *