Karm swojego kota tylko raz dziennie.

Posted on

Karmienie kota tylko raz dziennie poprawi jego zdrowie, zgodnie z nauką:

Nowe badanie przeprowadzone przez kanadyjskich weterynarzy sugeruje, że karmienie kota dużym posiłkiem dziennie może być korzystne dla jego zdrowia. Korzyści obejmują poprawę sytości i kontrolę wagi.

Zespół ekspertów z dziedziny weterynarii i żywienia zwierząt z Uniwersytetu w Guelph (Ontario, Kanada) zbadał wpływ częstotliwości posiłków na zdrowie kotów. Ich badanie zostało opublikowane 18 września w czasopiśmie naukowym Plos One, jak donosi Vet Candy.

Zgodnie z wynikami tej pracy, jeden duży posiłek dziennie pomógłby lepiej kontrolować apetyt i wagę kotów niż codzienna dieta składająca się z kilku małych posiłków. Zmniejszyłoby to również ryzyko otyłości, problemu, z którym boryka się coraz więcej kotów domowych.

Adronie Verbrugghe, lekarz weterynarii i ekspert ds. żywienia zwierząt w University of Western Ontario Veterinary College i współautor badania, mówi: “Te ustalenia mogą być zaskoczeniem dla społeczności weterynaryjnej i wielu właścicieli kotów, którym powiedziano, że ich zwierzęta potrzebują kilku małych posiłków dziennie. Wyniki badań sugerują jednak, że takie podejście przynosi korzyści. »

 

Dodaje, że to badanie jest pierwszym, które wykorzystuje podejście, które patrzy zarówno na hormony regulujące apetyt i aktywność fizyczną, wydatek energetyczny i wykorzystanie źródeł energii.

Badani mieli 8 kotów domowych w wieku poniżej 5 lat, które przechodziły naprzemiennie fazy po 3 tygodnie każda, charakteryzujące się albo 4 małymi posiłkami dziennie, albo jednym dużym posiłkiem podawanym rano. Zostali oni wyposażeni w uprzęże z czujnikami mierzącymi ich aktywność fizyczną. Rejestrowali również spożycie pokarmu, zmiany wagi, jak również metabolizm poprzez dane z układu oddechowego i krwi.

Profesor Verbrugghe i jego zespół odkryli, że koty karmione kilka razy dziennie miały większą aktywność fizyczną, ale wydatek energetyczny był podobny w obu grupach.

W przeciwieństwie do nich, koty karmione tylko jednym posiłkiem dziennie miały wyższy poziom kluczowych wskaźników związanych z hormonami regulującymi apetyt. Oznacza to, że łatwiej osiągali stan sytości. Ponadto, ich iloraz oddechowy był niższy; innymi słowy, spalali swoje rezerwy tłuszczu bardziej efektywnie. Jest to kluczowy czynnik w utrzymaniu dobrego stosunku beztłuszczowej masy ciała do tłuszczu.

Wreszcie autorzy badania zaobserwowali znaczący wzrost aminokwasów we krwi kotów karmionych raz dziennie. Oznacza to, że mieli więcej białka dostępnego dla rozwoju ich mięśni.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *