It is a portrait of a schnauzer on a picnic blanket, there is a car beside him and some grass around. The scene is backlit.

Jak chronić psa przed gryzącymi owadami?

Posted on

W słoneczny dzień owady wracają tłumnie. Szczególnie owady latające, które znacznie zakłócają wieczory na zewnątrz: komary, meszki i inne ćmianki… Ludzka skóra nie jest jedyną, która reaguje na atak tych kąsających owadów. Psy również mogą na nie cierpieć, zwłaszcza te, które mają tendencję do łatwego ulegania podrażnieniom skóry.

Psy mogą być rżwnież ofiarami chorżb pasożytniczych, ktżre czynniki są przenoszone przez ukąszenia niektżrych owadżw, więc ważne jest, aby chronić je.

Owady latające i choroby pasożytnicze

Malaria i chikungunya to dwie choroby ludzkie przenoszone przez komary; koń może paść ofiarą wirusa gorączki Nilu przenoszonego przez te same owady. U psa, to leiszmanioza, że natychmiast przychodzi na myśl, gdy mówimy o chorobie przenoszonej przez ukąszenia owadżw (choć istnieją inne przykłady w krajach tropikalnych).
Leiszmanioza psów jest spowodowana pasożytem, który jest przenoszony na psy przez ukąszenie muchy piaskowej, małych owadów latających, które żywią się krwią, takich jak komary. Choroba ta jest poważna u psów, a przede wszystkim zakażone psy stanowią rezerwuar dla ludzi, którzy również są zagrożeni leiszmaniozą. Ochrona psa jest zatem ważna dla ograniczenia ryzyka dla ludzi.

Flebotomie są obecne w co najmniej 25 francuskich departamentach. Leiszmanioza była tradycyjnie ograniczona do południowo-wschodniej Francji, ale rozprzestrzeniła się na wybrzeżu atlantyckim, wzdłuż podnóża Pirenejów. Choroba rozprzestrzeniła się na południe od Masywu Centralnego, w regionach Tarn i Lot-et-Garonne. Ardèche, Drôme i Lozère są również departamentami zagrożonymi.

Ochrona psa przed meszkami

To właśnie o zmierzchu szczególnie obawiają się użądleń. W teorii, dlatego zaleca się, aby przynieść psa do domu w godzinach wieczornych, ale w praktyce środek ten nie jest bardzo skuteczny, nawet jeśli dom jest wyposażony w moskitiery. Niewielkie rozmiary ćmianek z reguły pozwalają im przejść przez bramki. Aby wzmocnić ich skuteczność, konieczne jest spryskanie ich preparatem owadobójczym.
Wentylatory i stosowanie dyfuzorów odstraszających komary wewnątrz domu pomaga zmniejszyć ryzyko obecności owadów wewnątrz, ale oczywiste jest, że nie można zamaskować psa każdej nocy, zwłaszcza na wakacjach!
Najlepszą rzeczą do zrobienia jest użycie środka owadobójczego lub repelentu, który odstrasza owady latające. Środek owadobójczy zabija owady, podczas gdy środek odstraszający owady po prostu trzyma je z dala, więc ochrona nie jest w 100% gwarantowana przy użyciu środka odstraszającego owady, ale jest to bardziej ekonomiczne rozwiązanie i dobrze nadaje się dla właścicieli, którzy chcą znaleźć “naturalne” rozwiązania.

Bez względu na to, czy mieszkasz na obszarze zagrożonym leiszmaniozą, czy jesteś tu tylko na wakacjach, ważne jest, aby chronić psa przed muchami piaskowymi w miesiącach letnich. Owady te wolą tereny w głębi lądu od terenów nadmorskich, ponieważ boją się wiatru. Lasy dębowe na wysokości od 80 do 400 m n.p.m. i temperatura około 20°C są dla nich idealne.

Repelenty do rozpylania na sierść mają ograniczone działanie do kilku godzin. Dla psa jest to rozwiązanie niepraktyczne, ponieważ wymaga wielokrotnego podawania preparatu, o czym łatwo zapomnieć. Z drugiej strony, środki odstraszające owady często zawierają olejki eteryczne i zbyt częste ich podawanie może zatruć psa. Substancje tłuszczowe bardzo szybko rozprzestrzeniają się w organizmie, a przedawkowanie może być bardzo poważne, zwłaszcza jeśli zwierzę się oblizuje. Wiele zwierząt padło w wyniku zaburzeń nerwowych lub wątrobowych wywołanych zatruciem olejkami eterycznymi.
Noszenie obroży odstraszającej owady, opracowanej specjalnie dla psów, jest prostszym i znacznie bezpieczniejszym sposobem ochrony Twojego psa.

NIEKTÓRE ŚRODKI OSTROŻNOŚCI PRZY STOSOWANIU
Kup obrożę odstraszającą u weterynarza. Dostępna jest szeroka gama produktów, ale nie wszystkie są równie skuteczne. Pamiętaj, aby uzyskać dobrą radę przy zakupie obroży.
Wybierz obrożę dostosowaną do wielkości Twojego psa! Jeśli jest to obroża regulowana, wystarczy odciąć część, która wystaje z klamry po założeniu obroży, uważając, aby dokręcić ją umiarkowanie. (Niektóre obroże są wyposażone w urządzenie zapobiegające dławieniu dla bezpieczeństwa psa).

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *