Dlaczego warto zaszczepić swojego pupila przeciwko wściekliźnie?

Posted on

Każdego roku, przy okazji wycofania szczepień, właściciel zwierzęcia, które nie podróżuje, może zasadnie zadać sobie pytanie o możliwość zaszczepienia swojego zwierzęcia przeciwko wściekliźnie, podczas gdy nasze terytorium jest uznane za wolne od tej wysoce zaraźliwej choroby. Rzadkie przypadki wścieklizny odnotowane w naszym kraju zawsze dotyczyły zwierząt (głównie psów) nielegalnie wprowadzonych na nasze terytorium i skażonych w kraju pochodzenia (ostatnio w Afryce Północnej).

Po co więc szczepić zwierzę, jeśli nie przekracza ono granic?

WŚCIEKLIZNA JEST CHOROBĄ ŚMIERTELNĄ
Wścieklizna, szeroko rozpowszechniona na całym świecie, może zaatakować prawie wszystkie gatunki ssaków. Jest ona wywoływana przez wirus należący do rodziny rabdowirusów i jest śmiertelna, jeśli nie jest leczona. Do zakażenia dochodzi głównie poprzez ugryzienie przez mięsożercę, domowego lub nie. Wścieklizna jest chorobą, która jest prawnie uznawana za zakaźną u wszystkich gatunków zwierząt, zgodnie z art. 224 Kodeksu Wiejskiego.

WŚCIEKLIZNA MOŻE BYĆ PRZENOSZONA NA LUDZI

Wirus wścieklizny jest obecny w ślinie zwierzęcia pod koniec choroby. Przenosi się na człowieka najczęściej po ukąszeniu przez zakażone zwierzę, zadrapaniu lub polizaniu rany na skórze lub błonie śluzowej. Skażenie międzyludzkie pozostaje wyjątkiem (transplantacje, przeszczepy organów).

JAKIE SĄ OBJAWY WŚCIEKLIZNY U LUDZI?

Wirus wścieklizny modyfikuje funkcjonowanie układu nerwowego. Zaburza czynność serca lub oddychanie. Po kilku dniach do kilku miesięcy inkubacji pojawiają się trudności w połykaniu i różne zaburzenia neuropsychiatryczne, w tym lęk i pobudzenie. Czasami występuje hydrofobia. Rozwój choroby zmierza w kierunku śpiączki i śmierci (często w wyniku zatrzymania oddechu) w ciągu kilku dni do kilku tygodni. Wynik jest zawsze śmiertelny, jeśli nie zostanie podjęte leczenie po ekspozycji lub gdy choroba zostanie ogłoszona.

JAKIE SĄ OBJAWY U PSÓW?
Okres inkubacji choroby u psów jest zmienny i wynosi średnio od 15 do 60 dni (istnieją wyjątki).

Podobnie jak u ludzi, wirus ten atakuje układ nerwowy. Zwierzę ma trudności z połykaniem, jest nerwowe, agresywne, bojaźliwe, jego szczekanie może być zmienione, ślini się, jest sparaliżowane lub ma skłonność do swędzenia. Nie wszystkie objawy występują systematycznie u wszystkich zarażonych psów. Dopiero okres obserwacji pozwala na pewne ustalenie rozpoznania. Nie ma skutecznego leczenia: śmierć na pewno występuje 4 do 5 dni po pierwszych objawżw u psa.

DLACZEGO WARTO SZCZEPIĆ SWOJE ZWIERZĘ?
– Po pierwsze dlatego, że po zaszczepieniu wirusa nie ma skutecznego leczenia. Rezultat jest zawsze fatalny. Tylko profilaktyka, a więc szczepienia, pozwala na rzeczywistą ochronę.

– We Francji, to właśnie szczepienia ochronne naszych zwierząt domowych pozwoliły na zwalczenie wścieklizny na naszym terytorium i nadal pozwalają na to (oprócz zwalczania wścieklizny u lisów).

Można to zrobić zgodnie z prawem dopiero po osiągnięciu przez zwierzę wieku 12 tygodni i w ramach planu nadzoru tej choroby na poziomie krajowym. Dlatego właśnie wymagany jest “monitoring ugryzień”, gdy tylko domowe zwierzę mięsożerne ugryzie człowieka. Szczepienie przypominające jest we Francji obowiązkowe co roku.

– Zwierzę musi obowiązkowo opuścić terytorium, z wyjątkiem zwierząt francuskich udających się na Korsykę lub do większości francuskich departamentów zamorskich (Martynika, Gwadelupa, Reunion – z wyjątkiem Gujany Francuskiej i Majotty).

– Jest ona obowiązkowa dla psów I i II kategorii.

Szczepionka chroni je przed eutanazją w przypadku kontaktu ze skażonym zwierzęciem.

Wszystkie psy i koty, które miały kontakt z psem lub kotem uznanym za zakażonego wirusem wścieklizny są uważane za “zakażone wścieklizną”. Pod pewnymi warunkami, restrykcyjnie wymienionymi w art. L. 223-5 i następnych Kodeksu rybołówstwa wiejskiego i morskiego, prefekt może, w przypadku zwykłego podejrzenia choroby uznanej za zakaźną, zarządzić pewne środki, takie jak eutanazja zwierząt chorych lub zakażonych.

Tylko właściciele zidentyfikowanych psów i kotów, którzy posiadają aktualne szczepienia przeciwko wściekliźnie, mogą wnioskować o odstępstwo od uboju swojego zwierzęcia.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *