Dlaczego koty są przyciągnięte do drutów i sznurków?

Posted on

Koty lubią się bawić. Jednak niektóre przedmioty, takie jak wstążki czy sznurki, przyciągają je bardziej niż inne. Mogą one jednak być niebezpieczne, jeśli kot je połknie.

Sznurki, nici z worków na śmieci lub wstążki z papieru do pakowania prezentów są dla kota źródłem zabawy. Uważaj, te chwile relaksu mogą stać się męką, jeśli Twój zwierzak je połknie. Ale dlaczego koty są przyciągane do tych przedmiotów? Gwendoline Le Peutrec Redon, behawiorysta specjalizujący się w kotach w regionie Ile de France, daje nam kilka wyjaśnień.

INSTYNKT DRAPIEŻCY:

Shutterstock
Struny mogą reprezentować ogon myszy dla kota, a więc zdobycz.
Wbrew powszechnemu przekonaniu, kłębki wełny nie są ulubioną zabawką kota. Łapią one głównie wystające nitki, sznurki lub wstążki. Jest to dla nich sposób na odtworzenie zachowań drapieżnych. Na przykład, kiedy kot złapie mysz, połknie jej ogon jako ostatni. Tak więc zainteresowanie obiektami liniowymi jest u nich postawą instynktowną. “To dlatego są w stanie połknąć drut lub gumkę o określonej długości. To jest to, do czego ich gardło jest stworzone. Zwłaszcza, gdy połykają małe węże. Muszą drapieżników małych węży, w tym węże, jeśli jest niedobór zwykłych ofiar. “, wyjaśnia Gwendoline Le Peutrec Redon. Dlatego koty lubią łapać i bawić się przedmiotami, które przypominają im ich naturalną zdobycz.

Jednak zabawa takimi rzeczami może stać się czynnikiem warunkującym dla kota, jeśli z drugiej strony jego właściciel ma na nią potencjalnie ciekawą reakcję. Będzie więc powielał te same zachowania, aby zwrócić na siebie uwagę właściciela.

ZAGROŻENIA:
Głównym zagrożeniem dla kota w przypadku połknięcia czegoś niejadalnego jest niedrożność jelit. Połknięty przedmiot niekoniecznie wydostaje się naturalną drogą i tworzy rodzaj aglomeratu z włosami w szczególności. “Prowadzi to do akumulacji, która uniemożliwia krążenie pokarmowe, powodując okluzję, która może być śmiertelna, jeśli nie zostanie wykryta w czasie”, mówi behawiorysta. W większości przypadków lekarz weterynarii będzie musiał wykonać zabieg chirurgiczny, aby usunąć obiekt.

Inne ryzyko istnieje w przypadku połknięcia przez kota bardzo cienkich nici, które czasami dostają się za jego zęby. Drut wystaje do przewodu pokarmowego, więc obiekt jest rozciągnięty tak daleko, jak to tylko możliwe. “Czasami konsekwencje są cięcia, rany lub krwawienia wewnętrznego, które mogą być śmiertelne”, mówi Gwendoline Le Peutrec Redon. Jeśli masz kociaka, upewnij się, że uporządkowałeś lub wyciąłeś wystające przewody.

UWAŻAĆ NA PRZEWODY ELEKTRYCZNE :

Shutterstock
Źródła energii elektrycznej przyciągają koty, uważaj na porażenie prądem.
Koty są przyciągane nie tylko do obiektów liniowych. Źródła energii elektrycznej są również bardzo popularne wśród naszych kocich przyjaciół. Należy uważać na ryzyko porażenia prądem. Kiedy koty skubią przewody elektryczne, robią to z dwóch powodów.

Po pierwsze dlatego, że przyciągałyby je elektryczne reflektory. “Dlatego często znajdujemy zwierzęta oddające mocz na przykład za telewizorami lub sprzętem stereo” – mówi behawiorysta.

Drugim powodem jest potrzeba żucia. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku kotów domowych, ponieważ nie mają one możliwości zrobienia tego z roślinami lub zdobyczami. Zaczną więc żuć te plastikowe druciki, które umożliwiają żucie i zwalniają napięcie w szczękach.

KILKA RAD, JAK UNIKNĄĆ WYPADKU:

Shutterstock
Aby zapobiec połknięciu nici przez zwierzę, używaj grubych, mocnych lin.
Aby uniemożliwić kotu zabawę i połykanie nici, sznurka lub wstążki, możesz kupić w sklepie przyjazną dla kota zabawkę lub zrobić ją dla niego. Przymocuj na przykład nakrętkę od butelki do końca grubego, mocnego sznurka. ” W ten sposób, jeśli kot połknie część sznurka, można go łatwo wyciągnąć bez ryzyka, że zwierzę połknie cały sznurek. Trzeba być ostrożnym przy zdejmowaniu sznurka i nie ciągnąć za mocno lub za szybko” – mówi Gwendoline Le Peutrec Redon. Następnie, w przypadku kotów wabionych przez sznurki lub nici z worków na śmieci, należy pomyśleć o przechowywaniu ich w miejscach, w których właściciel ma pewność, że kot nie będzie ich szukał. Jeśli chodzi o kable lub ładowarki do telefonów, właściciel może owinąć je taśmą dwustronną, ponieważ kot będzie odpychany przez kontakt z lepką stroną.

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *