Czy Twój kot potrafi pływać?

Posted on

O ile nasz pies lubi wskoczyć do wody, gdy tylko zrobi się ciepło, to w przypadku kota to już inna historia. Wygląda na to, że on i woda nie mają wspólnych dobrych wspomnień…

Gorący sparzony boi się zimnej wody… To stare przysłowie musi mieć swoje źródło w prawdziwej historii, ponieważ odzwierciedla wielką nieufność kota do wody, tak jakby doświadczenie jego przodków było nadal przydatne dla dzisiejszego kota.

Na tak, kot nie lubi wody. Z kilkoma wyjątkami. “Niechęć kota do wody jest bardzo indywidualna”, wyjaśnia hodowca kotów Alyse Brisson, “ale niektóre koty nienawidzą jej bardziej niż inne!”.

Dla Anne-Claire Gagnon, lekarza weterynarii specjalizującego się w małych kotach, ogólniki nie są regułą. “Niektóre koty są dziwnie zafascynowane wodą, ale gdy jest ona w ruchu, w kranie, w fontannach. Dla innych fascynacja może być tak wielka, że kąpią się w wannie razem ze swoim panem.”

Shutterstock Woda z kranu to także gra dla niektórych!
Podobnie jak pies, kot przyjmuje instynktowne pływanie, gdy tylko zanurzy się w wodzie. To rodzaj “spaceru”, który zawsze będzie miał na celu sprowadzenie go z powrotem na brzeg! “Nie jestem przekonany, że on naprawdę cieszy się tak samo jak pies”, kontynuuje weterynarz. Nadal jest bardziej zręczny w skakaniu i wspinaniu się!”

Według hodowcy kot nie przepada za wodą, ponieważ “jego przemoczona sierść obciąża go i może ciągnąć na dno, co utrudnia mu postępy w pływaniu”.

Jedynym powodem, który mógłby popchnąć kota do wejścia do wody jest łowienie ryb! Ale generalnie ta aktywność jest ograniczona do miejsc, w których może chodzić. “Nawet jeśli musimy przyznać, że we Włoszech, w pobliżu Wenecji, lub w Japonii, regularnie obserwujemy koty nurkujące po swoje jedzenie”, mówi Anne-Claire Gagnon. Bez wątpienia, w tym przypadku, konieczność (do jedzenia) jest prawo…

Niektóre rasy są znane z tego, że doceniają wodę bardziej niż inne. Tak jest w przypadku tureckiej Angory, Abisyńczyka, Bengala i Turkish Van, który jest nawet nazywany “kotem pływającym”. Jego przodkowie pochodzą z regionu jeziora Van w Turcji, gdzie niesamowity upał musiał powodować, że wielu z nich kąpało się, aby się ochłodzić.

Jednak niektóre koty w końcu dobrze się bawią, jeśli nie pływając, to przynajmniej brodząc w wodzie. “Niektóre koty nic nie mówią, gdy są myte, inne “brodzą” radośnie w wodzie” – mówi Alyse Brisson, nasza hodowczyni. Kiedy byłem bardzo młody, mieliśmy młodego czarnego kota, Capucine, który przekraczał staw, kiedy szliśmy na plażę (słodka woda, w Yonne). Moja siostra też miała kota, który uwielbiał wodę. Znalazła ją nawet pewnego dnia w wannie przygotowaną dla swojego dziecka! Obecnie mam moje dwa koty, które uwielbiają patrolować w wodzie i wkładać zabawki do fontanny, a następnie je wyławiać!”

Dla Anne-Claire Gagnon, trudno jest nauczyć kota pływać, ale “możemy nauczyć go doceniać ciepłą wodę i szampon, zwłaszcza dla kotów, które są przeznaczone do pokazów. Ponadto, niektóre koty naprawdę potrzebują balsamów dermatologicznych, a w przypadku egzemy, okazuje się, że woda może je uspokoić (przy idealnie kontrolowanym i dostosowanym przepływie prysznica). Wreszcie, w rehabilitacji, basen jest atutem dla kotów cierpiących na chorobę zwyrodnieniową stawów lub potrzebujących rehabilitacji funkcjonalnej. Potrzebują trochę czasu na adaptację, z małą kamizelką, która sprawia, że pływają, potem wszystko idzie bardzo dobrze.”

Shutterstock Z cierpliwością i łagodnością można skłonić wiele kotów do zaakceptowania małego prysznica….
W tym filmie ten mały kot wydaje się cieszyć pływaniem … w wannie. Czy byłoby mu równie wygodnie w stawie, to jest o wiele mniej bezpieczne…

Kot i basen
Jeśli w Twoim ośrodku znajduje się basen, czy powinieneś podjąć specjalne środki ostrożności w stosunku do swojego kota? “Musisz być tak ostrożny, jak w przypadku dzieci”, mówi hodowca Alyse Brisson. Problem polega na tym, że jeśli kot wpadnie do wody, zwykle nie może wydostać się na własną rękę, jeśli nie może znaleźć kroki lub jeśli jest to drabina, która daje dostęp do suchego lądu. W końcu topi się z wyczerpania. W sprzedaży dostępne są platformy, które umożliwiają zwierzętom (w tym psom) samodzielne wydostanie się z wody. Ale najgorszym wrogiem kotów (i psów) są plandeki, które przykrywają baseny w nocy i po których mogą się ślizgać, a niestety wejść pod nie i utonąć…”.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *