Cute white dog Maltese sitting on a chair at the table and begging for food like sausage which is on a plate.

Czy można bezpiecznie podawać zwierzęciu surowe mięso?

Posted on

W badaniu opublikowanym w styczniu 2018 r. zespół holenderskich naukowców zwrócił uwagę na niebezpieczeństwa, jakie dieta oparta na surowym mięsie może stanowić dla naszych mięsożernych zwierząt.

Uszy wieprzowe, szyje kurczaka, mielone mięso królicze, boczki wołowe, podroby: podaż surowego mięsa dla naszych zwierząt domowych jest obfita. A wielu właścicieli przyciąga ten rodzaj pożywienia, szczególnie promowany przez BARF*, dietę opartą na surowym mięsie, która wydaje się być bliska “naturalnemu” sposobowi żywienia naszych zwierząt. Ale uwaga, podawanie im surowego mięsa nie jest pozbawione ryzyka. Badanie przeprowadzone przez naukowców z Holandii rzeczywiście ujawniło niepokojącą obecność bakterii i pasożytów w mięsie przeznaczonym dla zwierząt.

Analizie poddano 35 mrożonych produktów ośmiu różnych marek sprzedawanych w Holandii, kraju, w którym nieco ponad połowa właścicieli twierdzi, że podaje swoim mięsożernym zwierzętom całe lub tylko część surowego mięsa.

Wyniki, opublikowane w czasopiśmie Vet Record, są alarmujące. Jeśli chodzi o bakterie, “Escherichia coli O157 została wyizolowana z ośmiu produktów (23% badanych mięs), odmiany Listeria były obecne w 15 produktach (43%), a salmonella w siedmiu produktach (20%)”, podsumowali weterynarze w oświadczeniu. Wszystkie te bakterie mogą być odpowiedzialne za różne choroby u zwierząt (zapalenie jelita grubego, listerioza, gorączka, salmonelloza), a niektóre z nich mogą również atakować ludzi (listerioza).

Jeśli chodzi o pasożyty, badanie wykazało obecność Sarcocystis cruzi w czterech przeanalizowanych produktach (11%), a dwa inne mięsa (6%) zawierały Toxoplasma gondii, pasożyta odpowiedzialnego za toksoplazmozę.

UWAGA NA ZAMRAŻANIE
Według tego badania, przemysł surowego mięsa dla zwierząt nie jest zatem wystarczająco bezpieczny i może być źródłem infekcji dla naszych zwierząt. Obserwacja, która nie dziwi Géraldine Blanchard, lekarz weterynarii specjalizujący się w EBVS ® weterynaryjnego żywienia klinicznego****.

“We Francji kontrole sanitarne czynią przemysł mięsny przeznaczony do spożycia przez ludzi niezawodnym. Z tego względu możliwe jest spożywanie surowego mięsa z tego obwodu, jak na przykład hamburgery tatarskie. Ale niekoniecznie jest to prawdą w przypadku wszystkich rodzajów mięsa, ani w przypadku przemysłu mięsnego nieprzeznaczonego do spożycia przez ludzi. Tak więc, tak, możemy powiedzieć, że istnieje realne ryzyko zdrowotne związane z konsumpcją surowego mięsa dla naszych zwierząt domowych”.

Pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć jest to, że zamrażanie nie eliminuje ryzyka. Nie ma wpływu na bakterie, a żeby pasożyty zostały zabite przez zimno, zamrażanie musi doprowadzić produkt do maksymalnej temperatury “-18°C w sercu przez miesiąc”, wyjaśnia specjalista.

GOTOWANIE JEST JEDYNYM SPOSOBEM NA WYELIMINOWANIE RYZYKA ZABICIA PASOŻYTÓW PRZEZ ZIMNO.
Zerowe ryzyko nie istnieje zatem, chyba że mięso (lub ryby) jest gotowane, podsumowuje Géraldine Blanchard. Rozsądne gotowanie zabija zarówno bakterie jak i pasożyty, nie pogarszając przy tym strawności pokarmu dla naszych zwierząt. W rzeczywistości wystarczy, że mięso jest gotowane w temperaturze 65°C przez kilka minut (5 minut). W tym celu wystarczy gotowanie na parze, w gotującej się wodzie lub na patelni.

SUROWE MIĘSO Z DZIKA JEST SUROWO ZABRONIONE
Wreszcie, należy również zwrócić uwagę na rodzaj mięsa oferowanego zwierzęciu. “Uwaga, surowe mięso z dzika jest zabronione dla psów i kotów, ponieważ może przenosić wirusa odpowiedzialnego za chorobę Aujeszky’ego, która jest śmiertelna dla kotów, psów i fretek. Gotowanie niszczy tego wirusa, ale nie mrożenie”, mówi dziennikarka Morgane Kergoat w swojej książce Vous êtes fous de leur faire avaler ça ! “Ograniczenie w gotowaniu dotyczy wszystkich rodzajów mięsa z dziczyzny” – dodaje lekarz weterynarii Géraldine Blanchard.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *