Czy może mieć kataraktę?

Posted on

Zaćma jest chorobą oczu, która prowadzi do utraty przejrzystości soczewki, wewnętrznej soczewki oka, z ostatecznym początkiem ślepoty. Oczy zwierzęcia “bieleją”. Zaćma jest często związana ze starzeniem się, tak jak u ludzi, ale istnieją zaćmy wrodzone i/lub dziedziczne, które pojawiają się znacznie wcześniej. Te ostatnie są bardzo rzadkie u kotów, ale powszechne u niektórych ras psów predysponowanych. Choroba pojawia się między 3 miesiącem a 5 rokiem życia, a jej rozwój jest gwałtowny. Zaćma może być również związana z rozwojem cukrzycy.

LECZENIE CHIRURGICZNE
Zaćma związana z wiekiem, najczęstsza, dotyka głównie psy powyżej 8 roku życia. Kot wydaje się być stosunkowo oszczędzony przez tę chorobę, która i tak dotyczy go później (po 12 latach). Jej rozwój trwa kilka lat, z początkowo dyskretnymi objawami, a następnie coraz wyraźniejszymi zaburzeniami widzenia. Leczenie jest chirurgiczne, ale jest to możliwe tylko wtedy, gdy zwierzę jest dotknięte tym upośledzeniem i na osobach bez żadnych przeciwwskazań (zapalenie oka na przykład). Możliwe są dwie techniki, których celem jest usunięcie lub zniszczenie chorej soczewki krystalicznej.

Gdy jest to możliwe, operacja jest zalecana, ponieważ zaćmie towarzyszy cały zestaw powikłań, które są często bolesne dla zwierzęcia. Ponadto, utrata wzroku może znacznie utrudnić niektórym zwierzętom codzienne życie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *