happy mixed breed dog portrait with a kitten on his head

Czy kot chce skórę psa?

Posted on

Jeśli kot mieszka z nami krócej niż pies, to jego gatunek zajmuje pierwsze miejsce w naszych sercach. A jeśli przez całe życie spiskował przeciwko Medorowi…

Odwieczna rywalizacja między kotami i psami jest w niebezpieczeństwie, że stanie się przestarzała… Przynajmniej w kategoriach ewolucji, ponieważ ostatnie badanie naukowo wykazuje wyższość tomcat nad psem! Raport, kierowany przez Daniele Silvestro i opublikowany w czerwcu 2015 roku przez Amerykańską Akademię Nauk, opiera się na badaniu ponad 2000 skamieniałości. Dzięki nim, naukowcy byli w stanie ujawnić, że koty przyczyniły się do zniknięcia około czterdziestu ras psów, podczas gdy odwrotna sytuacja nie jest udowodniona. Spadek różnorodności psżw jest bezpośrednio związany z pojawieniem się kotżw w Azji … I to jest konkurencja na polowania, ktżre byłyby na korzyść psżw, w każdym razie dla psżw gatunkżw polujących, jak feliny, w zasadzce. Głównie z powodu wysuwanych pazurów; mocniejszych i ostrzejszych niż nie wysuwane pazury psów, co dawało przewagę kotom.
Przewaga, której ci ostatni nie przestali utrzymywać, a nawet powiększając różnicę, odkąd zdetronizowali psy w sercach Francuzów. W rzeczywistości jest prawie 13 milionów kotów mruczących w naszych domach, podczas gdy psy zawsze wycofują się coraz bardziej, licząc nieco ponad 7 milionów.
Powód? Koty robią nam dobrze … nawet wirtualnie, jeśli oceniamy “filmy o kotach”, które kwitną w Internecie! Według pierwszego badania na ten temat, opublikowanego w czerwcu 2015 roku przez Jessicę Gall Myrick, profesor na Indiana University (USA), oglądanie filmów o kotach ma nawet korzystny wpływ na zdrowie i morale widzów: dostarcza pozytywnych myśli i emocji, dodaje energii i zmniejsza stres… Ale posiadanie kota w domu, w prawdziwym życiu, jest jeszcze lepsze! “Kilka badań naukowych udowodniło, że jego mruczenie zapewnia dobre samopoczucie i ma kojący wpływ na ludzi” – przypomina etolog Carole Henrion.

NIEODPARTY ZŁY CHŁOPIEC
Większość właścicieli kotów, zwłaszcza tych mieszkających na ulicy, twierdzi, że ceni sobie ich niezależność (przymiotnik ten jest konsekwentnie używany w ankietach dotyczących zwierząt domowych). Podobnie, świadkowie, z którymi rozmawialiśmy o atrakcjach kota, często przywołują jego ukrytą stronę, jego na wpół udomowioną stronę złego chłopca, która wydaje się mówić nam: “Nie potrzebuję cię” … Opiera się nam, a my to lubimy! Czy damy się uwieść tej oderwanej od rzeczywistości postawie? Véronique Reynaud, absolutna fanka tomcats, jest przekonana: “Zawsze wolałam koty od psów ze względu na ich niezależny, a nawet zdystansowany temperament, a nigdy uległość. Uważam to za bardziej atrakcyjne”.
Na szczęście są jeszcze ludzie, którzy bronią psa, jak Thierry Bedossa, weterynarz behawiorysta, który nie podziela tej wizji, którą uważa za antropomorficzną: “Pies nie jest bardziej “uległy” niż kot! Żaden człowiek nie jest podporządkowany człowiekowi. Ten typ relacji, w którym kot jest postrzegany jako mniej “uległy” niż pies, jest poważnym nieporozumieniem i poważnym błędem. Człowiek i kot to dwa różne gatunki. Postrzeganie to wynika z osobowości człowieka, jest to raczej kwestia kompatybilności relacyjnej. Niektórzy z nas są bardziej zdolni do nawiązania relacji z kotem niż z psem. Nie wolno nam zapominać, że pies jest zwierzęciem społecznym. Zawsze był zaprogramowany do tworzenia więzi pokrewieństwa ze swoimi partnerami społecznymi. I odwrotnie, kot jest zwierzęciem samotnym, które ewoluowało przez znacznie mniej czasu z ludźmi. Miało to nieuchronny wpływ. Jest oczywiste, że kot jest gatunkiem znacznie mniej zmienionym ekologicznie niż pies, który rodzi się w hodowlach i którego rozmnażanie jest zaprogramowane przez sztuczną selekcję. Jest o wiele bardziej zdolny do prowadzenia tego hybrydowego stylu życia, zarówno domowego, jak i dzikiego… zwłaszcza jeśli nie jest wykastrowany lub wykastrowany. Koci sposób rozwijania znajomości z człowiekiem jest inny niż psi, ale myślę, że nie należy ich sobie przeciwstawiać…”

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *