10 wskazówek, jak nie przegapić swojego pierwszego psa

Posted on

1 – USTAL SWÓJ BUDŻET
Budżet zależy oczywiście od wielkości psa; Chihuahua nie je jak Beauceron. Od tego będzie zależała wysokość codziennych wydatków, np. na jedzenie. Do tego dochodzą regularne wydatki, takie jak coroczna wizyta u weterynarza, szczepienia, środki przeciwpasożytnicze, odrobaczanie, a nawet ubezpieczenie zdrowotne. Należy się również spodziewać sporadycznych kosztów, zawsze w dziedzinie zdrowia (choroba, wypadek i jedno nieuniknione: sterylizacja). W przypadku szczeniaka, inwestując w jego edukację, unikamy narażania go na problemy behawioralne lub sąsiedzkie.

2- POŚWIĘĆ CZAS
Pies, który trafia do domu, wymaga opieki. Więc nie odbieraj go w niedzielę wieczorem i nie zostawiaj go samego w poniedziałek. Idealnie byłoby, gdybyś adoptował go na początku wakacji. W ten sposób będzie stopniowo poznawał swój nowy dom i jego mieszkańców. A Ty będziesz spokojnie towarzyszyć jego pierwszym krokom w tym środowisku. Wykorzystaj tę okazję, aby nauczyć go, jak zostać samemu.

3- OCZEKIWANIE NA ŚWIĘTA
Zwierzę jest istotą żywą obdarzoną wrażliwością. To się nie poddaje! Więc zastanów się zanim przyjmiesz. Niezależnie od tego, czy korzystasz z transportu publicznego czy z samochodu, czy zatrzymujesz się u przyjaciół, w hotelu czy na kempingu, czy jesteś typem sportowca, miłośnika muzeów czy plażowicza, za każdym razem musisz znaleźć jakieś rozwiązanie. Zawsze sprawdzaj, czy Twój towarzysz jest dozwolony w miejscach, które odwiedzasz, a jeśli nie, miej go pod opieką.

4- ZADBAJ O JEGO WYGLĄD ZEWNĘTRZNY
Środowisko zewnętrzne Twojego psa stanie się Twoją randką z nim. To są codzienne wyjścia, które pozwalają mu się rozluźnić. To nie jest problem, jeśli masz ogród lub mieszkasz na wsi. Ale jeśli jesteś w mieście, będziesz musiał znaleźć miły spacer, inny niż między dwiema rurami wydechowymi… I bądź przygotowany na zbieranie odchodów swojego psa!

5 – WYRWAĆ SIĘ Z FANTAZJI
Kiedy myślisz o swoim przyszłym psie, marzysz o chwilach współczucia, zabawach i spacerach. Ale sprawy nie zawsze są takie proste. Szczeniak nie jest czysty z dnia na dzień, może mieć nieterminowe szczeknięcia, które przyciągną gniew sąsiadów, zniszczą wszystko, co wpadnie do jego ust lub po prostu robić to, co chce! Krótko mówiąc, wymarzony piesek może bardzo szybko stać się pieskiem z piekła rodem, jeśli nic nie zrobisz. Dlatego przed adopcją należy przygotować się na wezwanie psiego wychowawcy, który nauczy go właściwego zachowania. I chodzić w każdą sobotę o 9 rano na zajęcia ze szkolenia psów…

6- WEŹ WŁAŚCIWEGO PSA
Nie daj się nabrać na modnego psa lub tego, którego dała Ci sąsiadka, bo pochodzi z niechcianego miotu! Jeśli masz preferencje co do rasy, dowiedz się o jej potrzebach i zachowaniach, abyś wiedział, czy odpowiadają one twoim przyzwyczajeniom. Nie bierz psa sportowego, jeśli nie ruszasz się z kanapy i nie ulegaj żądaniom dzieci, bo będą się wzdrygać, gdy przyjdzie czas na wyprowadzenie go.

7- WYBIERZ OSOBĘ DOROSŁĄ
Istnieją zalety adopcji dorosłego psa. Generalnie przyswoił sobie podstawy czystości, posłuszeństwa i jego charakter nie może Cię zaskoczyć. Jeśli ma jakieś złe nawyki, zawsze jest możliwe, z cierpliwością i profesjonalną poradą, aby je skorygować.

8- MYŚLEĆ O SEKSIE
Jeśli nie powinniśmy ograniczać naszego wyboru przed poznaniem psa lub suki, który będzie dzielił z nami życie, do kwestii jego płci należy podchodzić nie według jego charakteru (który zmienia się niezależnie od płci), ale według ograniczeń, jakie może ona wywołać. Samica ma ruję dwa razy w roku, a utrata krwi, np. podczas wychodzenia lub nawet ucieczki, może być bolesna. Niekastrowane samce zatrzymują się co dwie minuty, aby podnieść nogę i są nie do opanowania, gdy samica w rui przechodzi w pobliżu.

9- PRZYGOTOWAĆ SIĘ NA JEGO PRZYBYCIE
Wcześniej dowiedz się o weterynarzach w Twojej okolicy i usługach ratunkowych. Najlepiej będzie, jeśli w ciągu miesiąca od przyjazdu umówisz się już na pierwszą wizytę kontrolną. Jako rodzina uzgodnijcie zasady, które pies będzie musiał respektować i nie wahajcie się podzielić lekturą kilku książek na ten temat. Idealnie byłoby, gdyby wszyscy domownicy odebrali psa i towarzyszyli mu przez kilka pierwszych dni w domu.

10- KUPIĆ JEGO SPRZĘT
Przyjęcie psa oznacza posiadanie wszystkiego, co jest mu potrzebne. Od pierwszego dnia potrzebujesz: obroży, smyczy lub szelek, koszyka lub materaca dla psa, szczotki i zestawu do pielęgnacji, dwóch misek na jedzenie i wodę, kilku smakołyków, karmy dostosowanej do wieku i kondycji fizycznej psa, woreczków na odchody.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *